REKLAMA

"Mindowe" - debiut Słowackiego premierowo w Dwójce [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 20:00
Za nami premiera debiutanckiego dramatu Juliusza Słowackiego "Mindowe". W słuchowisku w reżyserii Jarosława Tumidajskiego wystąpili: w roli tytułowej - Michał Żurawski, a także m.in. Magdalena Kuta, Katarzyna Dąbrowska i Mariusz Bonaszewski. Zapraszamy do wysłuchania spektaklu. 
Słuchowisko wg dramatu Juliusza Słowackiego Mindowe w Dwójce
Słuchowisko wg dramatu Juliusza Słowackiego "Mindowe" w DwójceFoto: PR

Autor "Kordiana" swój pierwszy dramat napisał w wieku 20 lat, czyli w 1829 roku, trzy lata później, poprawiony tekst, razem z "Marią Stuart", został wydany drukiem. Przedstawia on historię litewskiego księcia Mindowy, który przyjmuje z rąk legata papieskiego chrzest, tym samym zyskując koronę królewską. Decyzji władcy nie podziela matka Mindowy, Rogneda, przeklinając syna, który odwrócił się od dawnych bogów. Intencje Mindowy są jednak bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać – chrzest rzymski przyjmuje przede wszystkim po to, by uniemożliwić krzyżackie najazdy na swoje księstwo. Równolegle z wątkiem politycznym rozwija się intryga miłosna, w którą zamieszani są Aldona, siostra zmarłej żony Mindowy, jej mąż Dowmunt, a także sam król i papieski legat Hejdenrich.


"Mindowe" to dramat kaleki, niedoskonały, pełen dramaturgicznych błędów, uproszczeń i zapożyczeń – tych niedociągnięć Słowacki był świadomy, bo tłumaczył się z nich i usprawiedliwiał w przedmowie do pierwszego wydania. Równocześnie to tekst fascynujący surowością i temperaturą – oparty na wydarzeniach historycznych krwawy thriller polityczny, w którym autor zawarł swoje ówczesne antykościelne poglądy. To uniwersalna przypowieść o mechanizmach władzy, opowieść o tym, że ilekroć ludzie, a zwłaszcza przywódcy, zaczynają mieć przesadnie wygórowane mniemanie o własnym narodzie i własnej religii, tylekroć na horyzoncie pojawia się widmo wojny…


Posłuchaj
60:33 2022_09_25 19_00_11_Dwojka_Wieczor_ze_sluchowiskiem.mp3 "Mindowe" - debiut Słowackiego premierowo w Dwójce (Wieczór ze słuchowiskiem)

 

"Mindowe" to tekst wystawiany niezmiernie rzadko. Do tej pory prezentowany był na scenie pięciokrotnie, doczekał się jednej realizacji telewizyjnej (1978) oraz jednej radiowej (1971). Radiowa premiera w Roku Romantyzmu Polskiego jest pierwszą realizacją tego dramatu na falach eteru od ponad pięćdziesięciu lat.

Zobacz zapowiedź słuchowiska:

(Facebook Dwójki)

>>>OBEJRZYJ GALERIĘ ZDJĘĆ Z NAGRANIA SŁUCHOWISKA "MINDOWE"<<<

Zobacz reportaż z nagrania słuchowiska:

(You Tube Dwójki)

***

Juliusz Słowacki "Mindowe"

opracowanie tekstu i reżyseria: Jarosław Tumidajski, reżyseria dźwięku: Andrzej Brzoska, muzyka Stefan Wesołowski

obsada: Michał Żurawski (Mindowe), Magdalena Kuta (Rogneda), Mariusz Bonaszewski (Hejdenrich), Katarzyna Dąbrowska (Aldona), Grzegorz Kwiecień (Dowmunt), Piotr Polak (Trojnat), Artur Dziurman (Lutuwer), Andrzej Mastalerz (Herman), Szymon Roszak (Wojsiełko), Szymon Mysłakowski (Krzyżak)

***

Tytuł audycji: Wieczór ze słuchowiskiem

Data emisji: 25.09.2022

Godzina emisji: 19.00


Czytaj także

"Juliusz Słowacki w czasie zaborów był bardzo cenzurowany"

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 18:00
- Najwięcej edycji utworów Słowackiego ukazało się w największych centrach wydawniczych, we Lwowie i Warszawie. Za granicą przede wszystkim wydawano je w Paryżu i Lipsku - mówiła na antenie Dwójki dr Małgorzata Rowicka, badaczka historii ruchu wydawniczego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uniwersum Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:26
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o nowych próbach, pomysłach i propozycjach interpretacyjnych twórczości Juliusza Słowackiego. Naszym gościem był literaturoznawca, eseista i krytyk literacki Jarosław Ławski, autor wydanej niedawno książki "Uniwersum Słowackiego. Studia o wyobraźni".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Juliusz Słowacki "Maria Stuart". Zbrodnie, romanse, walka o władzę [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2022 21:00
Juliusz Słowacki, zainspirowany wydarzeniami mającymi miejsce na szkockim dworze w XVI wieku, stworzył opowieść pełną intryg, w której głównym motywem bohaterów jest żądza władzy. Zapraszamy na kolejną premierę w Teatrze Polskiego Radia.
rozwiń zwiń