Czeski saksofon wojenny

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2014 13:00
W sobotę radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia przypomną nagrodzone na Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2005" słuchowisko według autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego - jednego z najwybitniejszych czeskich prozaików: "Saksofon basowy".
Saksofon
Saksofon Foto: Gudka/Flickr, lic. CC BY 2.0 (fragm.)

Akcja słuchowiska rozgrywa się w Kostelcu podczas II wojny światowej. Punktem wyjścia fabuły jest dylemat  moralny młodego czeskiego saksofonisty, rozważającego prośbę szefa orkiestry niemieckiej o zastąpienie chorego muzyka podczas koncertu dla żołnierzy Wehrmachtu i SS. Josef obawia się, że jego bezinteresowna pomoc może zostać uznana przez rodaków za zdradę, dlatego postanowia posłużyć się fortelem.
Adaptacja autobiograficznego opowiadania Josefa Škvoreckiego jest w istocie pretekstem do rozważań o sztuce (głównie o muzyce), o wpływie przypadku na ludzkie losy, bezsensowności myślenia w kategoriach winy zbiorowej...
Twórcy słuchowiska: Andrzej Piszczatowski, Maria Olszewska, Małgorzata Małaszko i Grzegorz Piotrowski otrzymali Grand Prix V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2005

***

adaptacja i reżyseria: Andrzej Piszczatowski.

realizacja akustyczna: Maria Olszewska

opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko

ze specjalnym udziałem saksofonisty Grzegorza Piotrowskiego

obsada: Mariusz Benoit, Łukasz Lewandowski, Arkadiusz Bazak, Marek Obertyn, Adam Ferency, Aleksandra Konieczna, Krzysztof Kowalewski, Aleksander Trębczyński.

7 czerwca (sobota), godz. 22.45-23.30

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hanoch Levin: komedie męczarni i inne sceny

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 10:00
– Jest twórcą szalenie uniwersalnym, który genialnie porusza się po wielu literackich formach – mówiła w Dwójce Ana Lewicka o wielorodzajowym dziele Hanocha Levina, znakomitego izraelskiego dramaturga, pisarza, poety i reżysera teatralnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olgierd Łukaszewicz: widzowie teatrów – organizujcie się!

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 16:00
– Publiczności - popierajcie swoje teatry! – apelował w Międzynarodowym Dniu Teatru wybitny aktor i prezes Związku Artystów Scen Polskich, który zapowiedział w Dwójce, że niebawem ustąpi miejsca na tym stanowisku jednemu z młodszych kolegów.
rozwiń zwiń