"Maszeńka" Nabokova, czyli miłość w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2015 12:42
Zapraszamy na słuchowisko według debiutanckiej powieści Nabokova. "Maszeńka" to znakomity obraz rosyjskiej emigracji w latach 20. XX wieku.
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji Maszeńki
Berlin u progu XX wieku, miejsce akcji "Maszeńki"Foto: Wikipedia/domena publiczna

Bohaterowie "Maszeńki" mieszkają w berlińskim pensjonacie – tak jak sam Vladimir Nabokov w okresie pisania powieści. Spotykamy więc galerię typów ludzkich reprezentujących środowisko porewolucyjnej emigracji rosyjskiej. Jest więc utrzymujący się z dorywczych zajęć główny bohater Lew Glebowicz Ganin i jego kochanka Ludmiła. Jest stary poeta Antoni Siergiejewicz Podtiagin, mieszkający razem tancerze Kolin i Gornocwietow, maszynistka Klara i nauczyciel matematyki Aleksjej Iwanowicz Ałfierow.

Akcja zawiązuje się, gdy Maszeńka, żona Ałfierowa, ma do niego dołączyć w Berlinie. Stęskniony mąż pokazuje fotografię Maszeńki Ganinowi, ten zaś rozpoznaje w niej swoją dawną ukochaną - dziewczynę, którą kochał jeszcze w Rosji i której, jak sobie uświadamia, nigdy nie przestał kochać. Postanawia odzyskać Maszeńkę…

Przekład Eugenii Siemaszkiewicz. Adaptacja Witolda Malesy.

Obsada: Jarosław Gajewski, Zbigniew Suszyński, Maria Klejdysz, Katarzyna Tatarak, Maria Seweryn. Reżyseria Paweł Łysak. Nagranie archiwalne z roku 1999.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w niedzielę (8.02) w godz. 21.45-22.30.

jp/mm

Czytaj także

Ukryta historia Vladimira Nabokova

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 13:40
60 lat temu "Lolita" rozpętała prawdziwą burzę, a dzięki niej autor zyskał miano jednego z najważniejszych pisarzy minionego wieku.
rozwiń zwiń