Bejrut, Paryż i trąbka, czyli muzyka filmowa Ibrahima Maaloufa

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2022 10:04
Nieco ponad tydzień temu ukazała się płyta z muzyką do filmu "Żeby nie było śladów" w reż. Jana P. Matuszyńskiego, który był polskim kandydatem do tegorocznych Oscarów. Ścieżkę dźwiękową skomponował Ibrahim Maalouf - trębacz jazzowy, kompozytor i aranżer, muzyk libańskiego pochodzenia, który od lat mieszka we Francji.
Ibrahim Maalouf
Ibrahim Maalouf Foto: BERTRAND GUAY/AFP/East News

W rozmowie z Marcinem Sawickim Jan Matuszyński zauważył swego czasu, że we Francji Maalouf zapełnia stadiony, a w Polsce znany jest tylko nielicznym. Z tego względu, celem przybliżenia filmowej twórczości Maaloufa, w "Muzyce w kadrze" zaprosiliśmy na przegląd filmowych nagrań tego mistrza gry na ćwierćtonowej trąbce.

Słuchamy także m.in. muzyki do filmów "Krowa", "Jak na razie jest dobrze", "Królowe boiska", "Czerwona Róża".

Nie zabrakło niełatwej, ale pięknej muzyki do filmu "Żeby nie było śladów"; nie może być inaczej: 14 maja minęła 39. rocznica śmierci Grzegorza Przemyka, a 17 maja przypadnie 58. rocznica jego urodzin.

Oprócz nagrań muzyki filmowej Ibrahima Maaloufa - stałe kąciki. W starym kadrze (muzyka z 1937 na 85-lecie Dwójki) tym razem zabrzmiał utwór Irvinga Berlina z filmu "On the Avenue", a w kąciku dla Ukrainy - Ryuichi Sakamoto, Illia Bondarenko i ich utwór z charytatywnej, dopiero co wydanej, jeszcze ciepłej, płyty "For Ukraine (Volume 2)".

***

Audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać. Omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Przyglądamy się jej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.


Posłuchaj
58:54 2022_05_15 11_32_17_PR2_Muzuka_w_kadrze.mp3 Bejrut, Paryż i trąbka, czyli muzyka filmowa Ibrahima Maaloufa (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

Andrzej Korzyński: dzięki radiu dużo się nauczyłem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2022 13:00
- Najważniejszą sprawą był dostęp do studia. Dowiedziałem się, jak należy nagrywać utwory, w jakiej odległości powinny być rozmieszczone mikrofony. Dzięki czasowi spędzonemu w radiu dużo się nauczyłem - tak Andrzej Korzyński na antenie Dwójki mówił o swej pracy w Polskim Radiu. W "Głosach z przeszłości" przypomnieliśmy opowieści, którymi podzielił się w 2021 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka z seriali kostiumowych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:30
W kolejnej "Muzyce w kadrze" pojawiła się m.in. nowa muzyka z seriali i filmów kostiumowych, czyli dowiedzieliśmy się, jak zgrabnie opowiadać o XIX wieku i początkach XX wieku.
rozwiń zwiń