Muzyka z seriali kostiumowych

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 12:30
W kolejnej "Muzyce w kadrze" pojawiła się m.in. nowa muzyka z seriali i filmów kostiumowych, czyli dowiedzieliśmy się, jak zgrabnie opowiadać o XIX wieku i początkach XX wieku.
Scena z filmy Bridgertonowie (Muzeum Holburne)
Scena z filmy "Bridgertonowie" (Muzeum Holburne)Foto: Shutterstock/Joe Scofield

Pojawiły się ścieżki dźwiękowe do takich seriali, jak "Bridgertonowie", "Pozłacany wiek" czy "Downton Abbey: Nowa Epoka".

Był to również odcinek z rozmachem i przytupem: zabrzmiał Hesham Nazih i jego rewelacyjna muzyka do serialu "Moon Knight", czyli chóry, dużo forte, zaśpiewy bliskowschodnie, puzony i perkusja.

W dalszej części programu zupełnie zmienimy klimat - a pomoże nam w tym "Odwilż" i muzyka Łukasza Targosza z przebojowego serialu HBO.

Słuchaliśmy też muzyki z serii "w starym kinie, w starym kadrze" (muzyka z roku 1937 na 85-lecie Dwójki). Tym razem zajrzeliśmy do repertuarów zagranicznych, a tam czekał film "Kłopoty małej pani" ("A Damsel in Distress") George'a Gershwina.

Był też oczywiście kącik ukraiński, ale co w nim - to niespodzianka, tak jak niespodzianką pozostało jeszcze kilka innych utworów, które w audycji się pojawiły.


Posłuchaj
58:49 2022_05_08 11_30_57_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Muzyka z seriali kostiumowych (Muzyka w kadrze/Dwójka)

***

"Muzyka w kadrze" to audycja dla wszystkich miłośników muzyki filmowej oraz dla tych, którzy chcą ją poznać. Omijamy rafy przebojów, słuchamy, rozmawiamy i umieszczamy muzykę filmową w różnych kontekstach. Rozmawiamy o niej przez pryzmat twórczości kompozytorów znanych i mniej znanych, gatunków, stylów, instrumentów, scen, obrazów. Historia, anegdoty, okoliczności powstania, ale przede wszystkim świetna muzyka, która doskonale czuje się także poza kadrem.

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 8.05.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

Ennio Morricone awangardowy

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2022 12:00
Muzykę skomponowaną przez Ennia Morriconego poznajemy już po pierwszych dźwiękach - utwory z takich filmów, jak m.in. "Bękarty wojny" czy "Malena" są charakterystyczne i trudno byłoby przypisać je innemu kompozytorowi. Jednak Morricone był również twórcą muzyki awangardowej, o której wiemy niewiele.
rozwiń zwiń
Czytaj także

4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen. Saga George'a Lucasa uniwersalna jak dzieła Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 08:23
4 maja to Dzień Gwiezdnych Wojen – nieoficjalne święto fanów sagi, którą w 1977 roku filmem zatytułowanym po prostu "Gwiezdne wojny" zapoczątkował George Lucas. Skąd wziął się jej popkulturowy fenomen? O tym w Trójce opowiedział Grzegorz "Dakann" Barański – twórca największego polskiego kanału na YouTube poświęconego "Gwiezdnym wojnom", który porównuje sagę do… dzieł Williama Szekspira i który na dźwięk słynnego muzycznego motywu wciąż miewa ciarki na plecach.
rozwiń zwiń