REKLAMA

Nowa muzyka Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 12:30
Twórczości Johna Williamsa, amerykańskiego autora muzyki koncertowej oraz filmowej, a także dyrygenta i pianisty, nie trzeba przedstawiać. Jego muzyka brzmi w "Gwiezdnych wojnach", "Szczękach", "Parku Jurajskim" i ponad stu innych obrazach. John Williams – jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii kina ma 90 lat i niezmiennie porusza.
John Williams
John WilliamsFoto: Shutterstock/Featureflash Photo Agency

John Williams skomponował muzykę do serialu "Obi-Wan Kenobi". Wcześniej jego utwory zabrzmiały we wszystkich dziewięciu częściach "Gwiezdnych wojen". A serialowa produkcja umiejscowiona jest właśnie w uniwersum "Gwiezdnych wojen". To gratka, bo kompozytor rzadko pisze dla małego ekranu.

Niewielu muzyków odcisnęło tak wielkie piętno na popkulturze XX wieku, jak urodzony 8 lutego 1932 roku w Nowym Jorku John Williams. Był aż 52 razy nominowany do Oscarów – w tej kategorii lepszy był jedynie legendarny Walt Disney, który zgromadził 59 nominacji. Choć od dawna jest już legendą, a w swej kolekcji ma 25 statuetek Grammy i 5 Oscarów, wcale nie zamierza przechodzić na emeryturę – nadal pracuje. 

Co więcej, nie stał się orędownikiem wykorzystywania nowoczesnej technologii w procesie twórczym. Wciąż używa do tego jedynie fortepianu, ołówka i kartki papieru. Choć wielu uważa go za geniusza, on podchodzi z pokorą do własnego rzemiosła.

***

Ponadto w tym wydaniu "Muzyki w kadrze" m.in. nowa fala kompozytorek: Natalie Holt, Isobel Waller-Bridge, Lucrecia Dalt oraz muzyka braci Galperinów.

W starym kadrze zaś sięgnęliśmy do muzyki z "Halki" (1937) w 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki...


Posłuchaj
59:00 2022_06_05 11_30_44_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 Nowa muzyka Johna Williamsa (Muzyka w kadrze/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 11.30

Czytaj także

40-lecie "Gwiezdnych Wojen" w "Wieczorze płytowym"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:53
Dawno, dawno temu w nie tak odległej galaktyce - ściślej: 40 lat temu... "Wieczór płytowy" poświęciliśmy kultowej muzyce z kultowego filmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Zieliński o twórczości Johna Williamsa

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 19:00
Gościem Adama Sztaby był Maciej Zieliński - kompozytor muzyki filmowej, teatralnej i współczesnej.
rozwiń zwiń