"Amatorzy" i zawodowcy, czyli nowości płytowe

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2022 12:30
W audycji "Muzyka w kadrze" tym razem skupiliśmy się na nowościach.
The Disney Book - okładka płyty
The Disney Book - okładka płyty Foto: materiały prasowe

Oto, co pojawiło się w audycji:

  • wyróżniona Nagrodą Publiczności na Grand Prix Komeda 2021 muzyka Marzeny Majcher do filmu "Amatorzy", która właśnie ukazała się na płycie,
  • Lang Lang i jego najnowsze, crossoverowe wykonania tematów z filmów Disneya (będą płyty do zdobycia!),
  • był nasz koncert - jest płyta! Czyli Mitch & Mitch con il loro Gruppo Etereofonico i "Amore Assoluto Per Ennio",
  • nowa płyta Aleksandra Dębicza, czyli filmowe z ducha "Sideways".

A do tego m.in. kącik "W starym kadrze", coś z Ukrainy, oraz nowa muzyka Daniela Pembertona do filmu "Zobacz, jak kręcą".


Posłuchaj
59:21 2022_10_02 11_30_06_PR2_Muzyka_w_kadrze.mp3 "Amatorzy" i zawodowcy, czyli nowości płytowe (Muzyka w kadrze/Dwójka)

Lang Lang, wirtuoz fortepianu z Chin śmiało odwołuje się w swojej artystycznej działalności do najróżniejszych gatunków muzycznych, podejmuje też szereg aktywności związanych z muzyką: napisał biografię, prowadzi fundację i kursy mistrzowskie. Wedle jednej z anegdot opowiadających o jego drodze do sławy, zakochał się w muzyce fortepianowej, gdy w wieku kilku lat zobaczył, jak Tom i Jerry w Disneyowskiej kreskówce grają wspólnie na fortepianie. Nagranie płyty z przebojami Disneya nie może zatem dziwić…

Rozpiętość jego repertuaru może oszałamiać. Niedawno sięgnął po legendarne Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, a wcześniej nagrywał Haydna, Mozarta, Beethovena, Chopina, Liszta (wyznając w tytule płyty, że kompozytor ten jest jego pianistycznym bohaterem), Skriabina, Czajkowskiego, Mendelssohna, Rachmaninowa, Prokofiewa i nie tylko… Wśród jego płyt znajdziemy również ścieżki dźwiękowe do filmów, a także soundtrack do gry komputerowej Gran Turismo 5.  

***

Tytuł audycji: Muzyka w kadrze

Prowadził: Mariusz Gradowski

Data emisji: 2.10.2022

Godzina emisji: 11.30

djr

Czytaj także

Muzyka z filmów o królowej Elżbiecie II

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 12:30
W audycji "Muzyka w kadrze" zabrzmiała muzyka z filmów o królowej Elżbiecie II, która zmarła 8 września w wieku 96 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wspomnienie Piotra Marczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2022 12:30
"Znachora" zna wielu, "Karierę Nikodema Dyzmy", "Daleko od szosy" i "Wakacje z duchami" też... Piotr Marczewski, kompozytor muzyki do tych i innych filmów i seriali, zmarł 19 września w Łodzi w wieku 84 lat. Poświęcone mu było to wydanie audycji z cyklu "Muzyka w kadrze".
rozwiń zwiń