X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

50 x "Mistrz i Małgorzata". Czyta Marek Kondrat

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 14:00
Tajemnicza, nieszczęsna, piękna, śmieszna i tragiczna zarazem powieść Michaiła Bułhakowa była naszą lekturą w cyklu "Książka do słuchania".
Czarny kot w mieszkaniu-muzeum Michaiła Bułhakowa
Czarny kot w mieszkaniu-muzeum Michaiła BułhakowaFoto: PAP/ITAR-TASS/Konstantin Postnikov

Michaił Bułhakow Michaił Bułhakow

Worobiowe Wzgórza i Pałac Heroda, kot Behemot i Mateusz Lewita, Woland i Poncjusz Piłat, Mistrz, Warionucha, który nie rzucał cienia, Asasello, Jeszua Ha-Nocri i Małgorzata – te i inne postaci stworzone przez rosyjskiego pisarza pojawią się kolejny raz w wyobraźni słuchaczy Dwójki.

"Mistrz i Małgorzata" to książka, która towarzyszyła pokoleniom polskiej inteligencji w tajemniczym świecie wielkiej literatury. Właściwie to cud, że powieść przetrwała - niewiele brakowało, a świat istniałby bez niej. Jej pierwsza wersja, napisana w 1928 roku, została przez Bułhakowa zniszczona. Od jesieni roku 1938 aż do śmierci w marcu 1940 roku Bułhakow nieustannie pisał, udoskonalał i poprawiał kolejne wersje "Mistrza i Małgorzaty".

Po raz pierwszy po rosyjsku powieść została opublikowana na przełomie 1967 i 1968 roku w miesięczniku "Moskwa". Polscy czytelnicy poznali ją rok później w przekładzie Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego. I właśnie wersję z 1969 roku, uzupełnioną o fragmenty, które wtedy skreśliła cenzura, przedstawimy na antenie Dwójki w 50 odcinkach.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania 

Nagrań dokonali: Barbara Gawryluk i Tomasz Orzechowski (Radio Kraków) 

Audycję przygotowała: Joanna Szwedowska

Czytał: Marek Kondrat

Data emisji: 1.09.2015 - 9.11.2015

mc/bch

Komentarze6
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
matatu2016-12-21 20:32 Zgłoś
A gdzie jest możliwość słuchania ? Nic mi to nie daje ,że to kiedyś można było posłuchać skoro nie można tego słuchać tutaj ani online ani offline .
sochon@onet.eu2015-12-10 00:03 Zgłoś
Wielkie dzięki dla Pana Marka Kondrata. "Mistrza i Małgorzatę" czytał w sposób mistrzowski. Super!! Szkoda tylko, że książka do słuchania w formacie audio, wbrew zapowiedziom" była dostępna tylko do popołudnia. Dla mnie to mimo wszystko wizja ciągnięcia do kultury radzieckiej "nowej klasy". Warto było słuchać Pana Marka!
przemm2015-10-19 19:04 Zgłoś
Ach, gdzież kolejny odcinek? I czy poprzednie będą poprawione? Kończą się w pół zdania bez ładu i składu.
user22015-10-05 21:35 Zgłoś
Brak 1-go odcinka obywatele. Chyba znowu sprawka Behemota i Korowiowa. Popieram prośbę, o udostępnienie plików w postaci elektronicznej.
Render2015-09-19 16:07 Zgłoś
Bummer. Dlaczego wycięto najsmaczniejszy kawałek Gribojedowa? Eh....
btyminski2015-09-16 00:02 Zgłoś
Nie komentarz - życzenie. Gorące. Aby prace wykonane przez Dwójkę były dostępne- bezpłatnie- w wersji elektronicznej (jak to częściowo swego czasu było) . Trudno o lepszy dostęp do kultury światowej w sytuacji, gdy kultura jest na ostatnim chyba miejscu w preferencjach polityków od lat.

Czytaj także

"By ratować Bułhakowa, była gotowa iść do łóżka z każdym"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 10:17
- Ona była jego tarczą. Dzięki niej światło dzienne ujrzała powieść "Mistrz i Małgorzata" - mówił prof. Tadeusz Klimowicz, z którym rozmawialiśmy o wydanych właśnie w Polsce zapiskach Michaiła Bułhakowa oraz jego żony, Jeleny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michaił Bułhakow – mistrz niedoceniony za życia

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 06:12
– Bułhakow potrafił świetnie sportretować krzywo otaczającą go rzeczywistość – podkreślał Andrzej Drawicz. Niestety za życia tego wielkiego pisarza niewielu potrafiło to dostrzec.
rozwiń zwiń