"Szpital Przemienienia". Lem, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:14
W Dwójce zaprezentowaliśmy powieść, którą 27-letni Stanisław Lem ukończył w 1948 roku i która rozpoczęła jego drogę pisarską. Czytał Mariusz Benoit.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/EFE

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

"Szpital Przemienienia" osadzony jest - co może niektórych czytelników Lema zaskakiwać - we współczesnej scenerii położonego na uboczu w górach szpitala psychiatrycznego, w którym na początku II wojny światowej pracę dostaje młody lekarz Stefan Trzyniecki.

Tytułowe miejsce stanowi w tej powieści swoisty mikrokosmos, ze skomplikowanymi relacjami społecznymi, problemami egzystencjalnymi i etycznymi. Stawia bohatera wobec fundamentalnych pytań o naturę ludzką, użyteczność człowieka czy o istotę literatury. Miłośnicy prozy Stanisława Lema odnajdą tu charakterystyczną dla niego dbałość o szczegóły (zarówno w opisie krajobrazu, jak i w poszczególnych bohaterów) oraz wyraziście zarysowane postaci, choćby poety Sekułowskiego czy chirurga Kautersa.


Stanisław Lem 1200 PAP.jpg
"Poza Lemem nikomu nie udało się tego zrobić"

"Szpital Przemienienia" ukazał się dopiero w 1955 roku jako pierwsza część trylogii "Czas nieutracony". Pierwotnie Stanisław Lem planował tę książkę jako samodzielną powieść, pozostałe dwa tomy - "Wśród umarłych" i "Powrót" - powstały na skutek nacisków cenzury, oczekującej podjęcia wątków partyjno-komunistycznych, i po roku 1965 nie były już wznawiane w formie książkowej (jedynie we fragmentach i innych publikacjach).

Jeśli są Państwo ciekawi, jak przyszłe fascynacje i najistotniejsze wątki prozy jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy pojawiają się w jego powieściowym debiucie, a także jak pisał o wojnie, której sam doświadczył w dramatyczny sposób we Lwowie, prosimy posłuchać odcinków Dwójkowej audycji.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 6.09-10.10.2017

Godzina emisji: 19.00

jp/mz

Czytaj także

Co prześladowało Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:00
- Niektóre sceny pojawiają się uparcie, jak stojące kobiety czekające na śmierć – tak mówiła o twórczości pisarza Agnieszka Gajewska, autorka biografii "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema".
rozwiń zwiń