X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Szpital Przemienienia". Lem, jakiego nie znacie

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2017 14:14
W Dwójce zaprezentowaliśmy powieść, którą 27-letni Stanisław Lem ukończył w 1948 roku i która rozpoczęła jego drogę pisarską. Czytał Mariusz Benoit.
Stanisław Lem
Stanisław LemFoto: PAP/EFE

maszyna_do_pisania1200.jpg
"Lem nie oszukiwał, ale prawdy o sobie też nie mówił"

"Szpital Przemienienia" osadzony jest - co może niektórych czytelników Lema zaskakiwać - we współczesnej scenerii położonego na uboczu w górach szpitala psychiatrycznego, w którym na początku II wojny światowej pracę dostaje młody lekarz Stefan Trzyniecki.

Tytułowe miejsce stanowi w tej powieści swoisty mikrokosmos, ze skomplikowanymi relacjami społecznymi, problemami egzystencjalnymi i etycznymi. Stawia bohatera wobec fundamentalnych pytań o naturę ludzką, użyteczność człowieka czy o istotę literatury. Miłośnicy prozy Stanisława Lema odnajdą tu charakterystyczną dla niego dbałość o szczegóły (zarówno w opisie krajobrazu, jak i w poszczególnych bohaterów) oraz wyraziście zarysowane postaci, choćby poety Sekułowskiego czy chirurga Kautersa.


Stanisław Lem 1200 PAP.jpg
"Poza Lemem nikomu nie udało się tego zrobić"

"Szpital Przemienienia" ukazał się dopiero w 1955 roku jako pierwsza część trylogii "Czas nieutracony". Pierwotnie Stanisław Lem planował tę książkę jako samodzielną powieść, pozostałe dwa tomy - "Wśród umarłych" i "Powrót" - powstały na skutek nacisków cenzury, oczekującej podjęcia wątków partyjno-komunistycznych, i po roku 1965 nie były już wznawiane w formie książkowej (jedynie we fragmentach i innych publikacjach).

Jeśli są Państwo ciekawi, jak przyszłe fascynacje i najistotniejsze wątki prozy jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy pojawiają się w jego powieściowym debiucie, a także jak pisał o wojnie, której sam doświadczył w dramatyczny sposób we Lwowie, prosimy posłuchać odcinków Dwójkowej audycji.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 6.09-10.10.2017

Godzina emisji: 19.00

jp/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co prześladowało Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:00
- Niektóre sceny pojawiają się uparcie, jak stojące kobiety czekające na śmierć – tak mówiła o twórczości pisarza Agnieszka Gajewska, autorka biografii "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema".
rozwiń zwiń