Co prześladowało Stanisława Lema?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2016 14:00
- Niektóre sceny pojawiają się uparcie, jak stojące kobiety czekające na śmierć – tak mówiła o twórczości pisarza Agnieszka Gajewska, autorka biografii "Zagłada i gwiazdy. Przeszłość w prozie Stanisława Lema".
Audio
  • Agnieszka Gajewska i Piotr Gociek rozmawiają o twórczości i niepokojach Stanisława Lema (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Pochodzący z Lwowa pisarz chronił swoją prywatność, a jego rodzinną historię znało kilka osób. (zdjęcie ilustracyjne)
Pochodzący z Lwowa pisarz chronił swoją prywatność, a jego rodzinną historię znało kilka osób. (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Wikimedia/CC BY-SA 3.0/ zdjęcie udostępnione przez Wojciecha Zemka

W książce, którą badaczka z Uniwersytetu Adama Mickiewicza określa jako "biografię wyobraźni twórczej", znajdujemy analizę tego, jak wątki żydowskie i Zagłady powracały w powieściach pisarza. - Interesują mnie obrazy i motywy, które prześladują Stanisława Lema. Niekoniecznie musiał być ich świadkiem. Tutaj ważne są sny, powracające obrazy i słowa - powiedziała Agnieszka Gajewska.

Zdaniem Piotra Goćka, dziennikarza Jedynki, trudną przeszłość Lema, która przypadła na okres Zagłady, najlepiej ukazuje jego literatura. Skąd wziął się Pirx? Skąd w książkach pisarza biorą się bohaterowie bez rodziny? - To mógł być efekt bezczasu, w którym Lem znalazł się, odcinając swoją przeszłość – powiedział Gociek.

W audycji można również posłuchać o tym, kim był dziadek Stanisława Lema, oraz jak pisarz powracał w swojej prozie do rodzinnego Lwowa.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Barbara Schabowska

Gość: Agnieszka Gajewska (literaturoznawczyni), Piotr Gociek (dziennikarz, publicysta, pisarz)

Data emisji: 8.08.2016

Godzina emisji: 22:30

mz/mc

Czytaj także

Fantastyczny powrót Lema!

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2012 20:03
Koszmarna charakterystyka postaci, upiorne struktury fabularne. Philipp K. Dick nie wierzył, że taki pisarz istnieje. Uważał, że to kryptonim międzynarodowej siatki szpiegowskiej: Stanisław Lem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kongres" - Lem broni jawności zła

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2013 19:00
- Stanisław Lem bardzo podejrzliwie traktował próby ukrycia prawdziwej natury człowieka - mówił w Dwójce prof. Maciej Michalski. O opowiadaniu pisarza i jego filmowej adaptacji Ariego Folmana opowiadał także Wojciech Orliński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Lem debiutował jako poeta i naukowiec

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 12:00
- Można powiedzieć, że został pisarzem z przypadku. Jego pierwszym zadaniem była nauka i do tego się przygotowywał życiowo - mówił historyk literatury Jerzy Jarzębski o Stanisławie Lemie, którego 10. rocznica śmierci minęła 27 marca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wieniawski, Hłasko i Lem. Nowa ramówka Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 11:45
Jesienna ramówka Programu 2 Polskiego Radia rusza już 12 września. Oto szczegóły.
rozwiń zwiń