"Nowy Świat i okolice" Tadeusza Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 15:00
W cyklu "Książka do słuchania" spotkaliśmy się z prozą wybitnego polskiego pisarza, scenarzysty i reżysera. Fragmenty "Nowego Świata i okolic" Tadeusza Konwickiego czytał Olaf Lubaszenko.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: PR2/Piotr Piotrun

Wydany w 1986 roku "Nowy Świat i okolice" to niby-pamiętnik pisany z myślą o cenzorze. Konwicki wręcz manifestacyjnie zaznacza to w wielu miejscach utworu, zwracając się bezpośrednio do cenzora i prowadząc z nim ironiczne dysputy. Jednak przede wszystkim jest to pisany w bardzo charakterystycznym dla pisarza stylu zbiór wspomnień, refleksji i anegdot dotyczących Warszawy, Wilna, literatury, filmu, ówczesnego środowiska artystycznego, rodziny, przyjaciół i oczywiście kota Iwana.

"Nowy Świat i okolice" to także swoisty miniprzewodnik po Warszawie, w której główny punkt odniesienia stanowi tytułowa ulica. Konwicki mieszkał na drugim piętrze dużej kamienicy przy ul. Wojciecha Górskiego 1 od 1956 roku aż do śmierci w 2015. Budynek od tyłu sąsiadował z Nowym Światem, który pisarz uważał za cały swój wszechświat.

Zobacz też: Tadeusz Konwicki. Czuły prześmiewca Polaków>>>

"Po tej ulicy zakrzywionej jak szabla turecka chodzę w rześki ranek, kiedy pędzę do pracy dla dobra bliźnich, po tej ulicy płytkiej jak rynsztok snuję się na niedzielnych spacerach z rodziną, na tej ulicy bliskiej jak droga do szkoły zataczam się, wstyd powiedzieć, w godzinach nocnych po spożyciu alkoholu" - pisał w 1986 roku.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała: Kinga Michalska

Data emisji: 17.02-6.03.2020

Godz. emisji: 19.15

am/pg

Czytaj także

"Kalendarz i klepsydra". Konwicki prekursorem plotkarskich gazet

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 09:10
-  Po "Kalendarz i klepsydrę" ustawiały się naprawdę długie kolejki, były zapisy na wypożyczenie egzemplarzy - przypominała w Dwójce Dorota Gruszka wielką popularność jednej z książek Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń