REKLAMA

Warszawa podszyta Wilnem, czyli powroty Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 09:00
- Niektóre tematy współczesności rymowały mu się, gdy wprowadzał je w świat wileński. On Wileńszczyzną cały czas tchnął - podkreślał dr Przemysław Kaniecki, opowiadając o litewskich korzeniach i wileńskiej tożsamości Tadeusza Konwickiego.
Audio
  • Rozmowa z dr. Przemysławem Kanieckim o wileńskich tematach w twórczości Tadeusza Konwickiego (Spadkobiercy Unii Lubelskiej/Dwójka)
Tadeusz Konwicki podczas realizacji zdjęć plenerowych na Suwalszczyźnie do filmu według Doliny Issy Miłosza, 1981 r.
Tadeusz Konwicki podczas realizacji zdjęć plenerowych na Suwalszczyźnie do filmu według Doliny Issy Miłosza, 1981 r. Foto: PAP/Irena Jarosińska

Powroty Konwickiego na Litwę, mówił gość Dwójki, są obecne również w tych książkach, które traktują o współczesności. - Czasem nie widać tego na pierwszy rzut oka, jak w "Wniebowstąpieniu", w którym krajobraz wileński wtacza się w pejzaż praski czy, jak w "Małej apokalipsie", w śródmiejski.

W rozmowie również m.in. o tematach wileńskich w filmach Konwickiego czy o Wileńszczyźnie jako etosie, na który składa się idea wielokulturowości, zgody i wzajemnej tolerancji.

***

Tytuł audycji: Spadkobiercy Unii Lubelskiej

Prowadzi: Kinga Michalska

Gość: dr Przemysław Kaniecki (z Wydziału Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego, znawca twórczości Konwickiego, autor książki "W pośpiechu" - opublikowanego w 2011 roku cyklu rozmów z pisarzem)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 14.45

jp/mko

Czytaj także

Tadeusz Konwicki: miałem szczęście do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2016 12:00
– Nawet teraz, gdy jestem niezbyt apetycznym starszym panem, doznaję od ludzi dużo dobrego – mówił w nagraniu archiwalnym z 2000 r. wybitny pisarz i reżyser.
rozwiń zwiń