REKLAMA

"Kalendarz i klepsydra" Tadeusza Konwickiego w interpretacji Szymona Kuśmidra

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 13:26
W ramach cyklu "Książka do słuchania" prezentowaliśmy wybrane fragmenty książki Tadeusza Konwickiego - "Kalendarz i klepsydra" - w interpretacji Szymona Kuśmidra.
Szymon Kuśmider czyta Kalendarz i klepsydrę Tadeusza Konwickiego
Szymon Kuśmider czyta "Kalendarz i klepsydrę" Tadeusza Konwickiego Foto: PR

W tej wydanej w 1976 roku książce Tadeusz Konwicki, pisarz i reżyser, porusza wiele wątków i tematów, opisuje współczesnych pisarzy i artystów, odnosi się do życia społeczno-kulturalnego, wreszcie przywołuje swoje dzieciństwo i młodość spędzone na Wileńszczyźnie.


pap_konwicki1200.jpg
"Kalendarz i klepsydra". Konwicki prekursorem plotkarskich gazet

Na początku "Kalendarza i klepsydry" pisarz zapowiada:

Wiele lat trzymałem się fabuły, tego mocnego łańcucha, co skuwa rozwichrzone słowa. Ile razy, poniesiony nadmierną ambicją, odchodziłem od fabuły, zaczynałem się pieścić prozą refleksyjną czy jak ją tam zwać, tyle razy ponosiłem sromotną klęskę. Wobec tego właśnie z zabobonnym lękiem chwytałem się zawsze fabuły, akcji, sensacyjnego wydarzenia. Ta fabuła prowadziła mnie jak ślepca po trzęsawiskach powieściopisarstwa.

No i wreszcie znudziła się, znudziła się zwykle i po prostu, niczym monotonna, automatyczna czynność wykonywana przez wiele lat. I pomyślałem sobie, że byłoby miło pisać od chwili do chwili, od zachcenia do zachcenia, od przypadku do przypadku.

(…) Najmilej byłoby napisać prawdę. Całą prawdę o czasach, o ludziach współczesnych i o sobie. Ale jest to niewykonalne z wielu powodów. Nie umiem pisać do szuflady.

(…) Obiecuję lekturę żywą i pełną niespodzianek. To będzie, mimo wszystko, książka sensacyjna…”.

Fragmenty książki na antenie Dwójki czytał Szymon Kuśmider.

Audycja powstała we współpracy ze Społecznym Instytutem Wydawniczym „Znak”.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Przygotowała:  Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 29.06-17.07.2020


Zobacz więcej na temat: Tadeusz Konwicki

Czytaj także

Przemysław Kaniecki: Konwicki mapuje Warszawę przez pryzmat własnej osoby

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2020 17:30
- W "Nowym Świecie i okolicach" ciekawe jest zobaczyć mapę Warszawy rysowaną przez niego. Niby pisze przewodnik po Nowym Świecie i okolicach: tu jest to, tu tamto, ale od razu wiemy, że on pisze coś pod siebie, co interesuje jego, z czym on jest zrośnięty i co jest jego własne - mówił dr Przemysław Kaniecki, znawca twórczości Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń