Tadeusz Konwicki: nie chcę, by czytało mnie wielu ludzi

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 19:50
– Na ulicy spotykam ludzi ordynarnych i prymitywnych. Ciarki przechodzą mi po plecach na myśl, że ktoś taki mógłby wziąć moją książkę do ręki – mówił Tadeusz Konwicki w 1992 r.
Audio
  • Tadeusz Konwicki wspomina swoje dzieciństwo na Wileńszczyźnie. (PR, 2000)
  • Tadeusz Konwicki o poszukiwaniu korzeni i kształtowaniu się człowieka; o Wileńszczyźnie, zapamiętanej z dzieciństwa i przekształcanej w powieściach. (PR, 2000)
  • Tadeusz Konwicki o latach powojennych i o Warszawie, która stała się drugim "miejscem na ziemi". (PR, 2000)
  • Tadeusz Konwicki o przyjaźniach i o żonie. (PR, 1992)
  • Tadeusz Konwicki o tym, jaka być powinna literatura w dzisiejszym świecie i o swoim pisarstwie. (PR, 1992)
- Wraz z nim odchodzi świat nieprawdopodobnej inteligencji, poczucia humoru i dobrego wychowania - mówiła Magdalena Zawadzka na pogrzebie Tadeusza Konwickiego
- Wraz z nim odchodzi świat nieprawdopodobnej inteligencji, poczucia humoru i dobrego wychowania - mówiła Magdalena Zawadzka na pogrzebie Tadeusza KonwickiegoFoto: PAP/Leszek Szymański

Pisarz wyznał, że zamiast masowej publiczności woli, by czytali go ludzie o podobnej do jego wrażliwości, podobnych aspiracjach życiowych, nadziejach i rezygnacjach. – Będę ich wyrazicielem, będę ich gazetą, głośnikiem, będę nadawał to, co się z nimi dzieje, jak oni patrzą na świat, czego oczekują i jak godzą się z tym, jakie jest nasze życie – powiedział.

– Literatura jest formą komunikacji, formą pogadania – mówił Tadeusz Konwicki. – To tak, jak w przypadku spotkania nieznanych sobie ludzi na skrzyżowaniu. Gdy siądą razem i jeden drugiemu się z czegoś zwierzy, wstają z poczuciem ulgi, że ktoś ich rozumie, że nie są sami na świecie – tłumaczył.

Tadeusz Konwicki - powieściopisarz, scenarzysta i reżyser - zmarł 7 stycznia 2015 r. W Dwójce słuchaliśmy jego głosu nagranego w 2000 r. przez Bogumiłę Prządkę oraz w 1992 r. przez Elżbietę Marcinkowską.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowały: Bogumiła Prządka, Elżbieta Marcinkowska

Data emisji: 2-6.02.2015

Godzina emisji: 11.45

mc/jp

Czytaj także

Żegnamy Tadeusza Konwickiego. "Umiał przywoływać duchy przeszłości"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2015 10:11
W środę wieczorem w Warszawie zmarł wybitny pisarz i reżyser Tadeusz Konwicki. Na antenie Dwójki przywołaliśmy z radiowych archiwów jego wypowiedzi. Pisarza wspominali Janusz Głowacki, Paweł Huelle i Paweł Potoroczyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki. Czuły prześmiewca Polaków

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2015 08:00
– Nie mówił, że kocha Polskę. Powiedział za to: "sekunduję tym mrówom znad Wisły" – opowiadała Elżbieta Sawicka, dziennikarka i sąsiadka zmarłego 7 stycznia Tadeusza Konwickiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odległy dzień braku sił

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 14:07
Przeszłość każe zasłaniać się przed odruchem czułości. Trzeba się zasłaniać. Brak sił, by przyjąć czułość. "Ostatni dzień lata" Konwickiego - większy niż Polska roku 1957 i roku 2015 – jest opowieścią o tym małym, cichym "Nie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaciele nad grobem Konwickiego

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 17:00
- On wiedział jak uprawiać kino w pierwszej osobie, wiedział że trzeba mówić we własnym imieniu, na podstawie własnego doświadczenia - mówił w Dwójce historyk filmu Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Konwicki powraca do mitycznej krainy

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2015 12:00
15 stycznia na Powązkach pochowany został jeden z najważniejszych polskich twórców XX wieku. Przypominamy radiową wersję powieści Konwickiego p.t. "Dziura w niebie".
rozwiń zwiń