Czesław Miłosz "Rodzinna Europa"

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 18:35
W audycji "Książka do słuchania" tym razem esej biograficzny Czesława Miłosza "Rodzinna Europa". Wybrane fragmenty czytał Jerzy Radziwiłowicz. 
Jerzy Radziwiłowicz
Jerzy RadziwiłowiczFoto: Mateusz Włodarczyk/FORUM

czesław miłosz 1200.jpg
Czesław Miłosz w Polskim Radiu

"Jeżeli chcę pokazać, kim się jest, pochodząc ze wschodu Europu, czy mogę to zrobić inaczej niż opowiadając o sobie?" – pisał Czesław Miłosz. Esej biograficzny "Rodzinna Europa" powstawał w latach pięćdziesiątych we Francji, po raz pierwszy ukazał się nakładem Instytutu Literackiego w 1959 roku.

Miłoszowe Szetejnie to region określany później jako Litwa Kowieńska. Miejsce spotkania kultur, ale też, w pierwszych dekadach XX wieku, silnego ścierania się kultur. Maria Dąbrowska o "Rodzinnej Europie" napisała, że to arcyksiążka i porównała ją do "Pana Tadeusza". Jest jeszcze inna mała książeczka, z którą warto porównać esej: długie opowiadanie, a może krótka powieść. To "Faux pas ciotki Pafci" Józefa Mackiewicza.

Fragmenty "Rodzinnej Europy" Czesława Miłosza nagrał dla Dwójki pięć lat temu Jerzy Radziwiłowicz.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania 

Data emisji: 6.07-10.09.2021

Godzina emisji: 19.15


Czytaj także

"Nieobjęta ziemia". Festiwal Miłosza 2021

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2021 12:30
- W tym roku tytuł edycji zaczerpnęliśmy z pierwszej po Nagrodzie Nobla książki Czesława Miłosza. Dla wielobarwnego, wielogłosowego grona gości to będzie miejsce refleksji nad tym, jak go teraz czytamy, co nas obecnie inspiruje - mówiła na antenie Dwójki Olga Brzezińska, dyrektorka festiwalu.
rozwiń zwiń