Adam Ferency w warszawskim półświatku Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 18:00
Od poniedziałku 2 marca w cyklu "Książka do słuchania" Adam Ferency czyta książki Marka Nowakowskiego "Książę nocy" i "Ten stary złodziej".
Audio
  • Od 2 marca czytamy w Dwójce opowiadania Marka Nowakowskiego (Dwójka)
W pierwszych dwunastu odcinkach Książki do słuchania Adam Ferency przedstawi tytułowe opowiadanie z tomu Książę nocy
W pierwszych dwunastu odcinkach "Książki do słuchania" Adam Ferency przedstawi tytułowe opowiadanie z tomu "Książę nocy"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Zmarły 16 maja 2014 r. Marek Nowakowski skończyłby w tym roku 80 lat. "Najwarszawściejszy z pisarzy" - jak został kiedyś nazwany przez prof. Andrzeja Makowieckiego - tworzył w nurcie małego realizmu. Jego debiutancki tom opowiadań "Ten stary złodziej" z 1958 r. opowiada o tużpowojennych historiach ludzi z marginesu społecznego.

W opublikowanym 20 lat później  "Księciu nocy" Marek Nowakowski powraca do pierwszej połowy lat 50., czasów swojej burzliwej młodości. Bohater tytułowego opowiadania ucieka z domu, zafascynowany warszawskim półświatkiem i postacią tajemniczego Księcia Nocy.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Na "Książkę do słuchania" zapraszamy od poniedziałku (2.03) w godz. 19.10-19.30. Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.

Ponadto w dniu premiery nowej lektury w "Kwadransie bez muzyki" (2 marca o godz. 15.00) o tekstach zawartych w książach "Książę nocy" i "Ten stary złodziej" Ewa Stocka-Kalinowska rozmawiała z Kazimierzem Orłosiem, przyjacielem Marka Nowakowskiego.

mc/jp

Czytaj także

Sensacyjne literackie początki Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:00
"Najwarszawściejszy" kronikarz życia stolicy - jak mówił o nim prof. Andrzej Makowiecki - opowiadał w Dwójce o pierwszych impulsach, które ukierunkowały go na literaturę. Okazuje się, że wszystko zaczęło się we Włochach...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Nowakowski. Kronikarz warszawskich rewirów

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 19:00
W historii polskiej literatury zapisał się jako jeden z najważniejszych prozaików okresu powojennego. Jeszcze w maju tego roku czytaliśmy na naszej antenie ostatnią, wydaną tuż przed jego śmiercią, książkę "Dziennik podróży w przeszłość"…
rozwiń zwiń