Witkacego "Listy do żony"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:00
Od poniedziałku (25.10) w "Książce do słuchania" prezentowaliśmy fragmenty korespondencji Stanisława Ignacego Witkiewicza z żoną Jadwigą. Czytał Krzysztof Gosztyła.
Krzysztof Gosztyła
Krzysztof GosztyłaFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Korespondencja Witkacego z żoną obejmuje niemal półtora tysiąca listów, kartek, widokówek i telegramów, pisanych w latach 1923-1939. Jak podkreślają wydawcy – to wielkie dzieło, które nie ma swojego odpowiednika w polskiej literaturze.

To korespondencja unikalna, ponieważ Stanisław Ignacy Witkiewicz w swoich listach jest bezgranicznie szczery. Zwierza się swojej żonie z najintymniejszych myśli, traktując ją niemal jak spowiednika. To właśnie te najskrytsze przeżycia artysty stanowią świadectwo skomplikowanych relacji, łączących małżonków. To także bezcenne źródło wiedzy na temat Witkacego jako artystycznej osobowości.

Fragmenty obszernej korespondencji czytał Krzysztof Gosztyła.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 25.10-5.11.2021

Godzina emisji: 19.15

Czytaj także

Od Berenta przez Herlinga-Grudzińskiego po Gombrowicza, Schulza i Wata

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 14:15
Profesor Włodzimierz Bolecki jest teoretykiem i badaczem literatury polskiej, autorem wydań krytycznych najwybitniejszych pisarzy, a także - sam jest pisarzem. I właśnie o jego fascynacjach literackich i zainteresowaniach rozmawiała Magdalena Złotnicka.
rozwiń zwiń