Marcin Kołodziejczyk podgląda mieszczan

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2015 18:00
- To jest cały świat zamknięty w jednym apartamentowcu. Ja sam jestem bohaterem książki, bo zaliczam się do ludzi, których opisuję - mówi o książce "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" jej autor, Marcin Kołodziejczyk.
Audio
  • Katarzyna Nowak rozmawia z Marcinem Kołodziejczykiem na temat jego nowej książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich" (Dwójka)
Opowiadania przedstawiają ludzi w różnych miejskich fazach życia, ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowieka
Opowiadania przedstawiają ludzi w różnych "miejskich fazach życia", ich emocje, problemy, rejestrowanie codzienności i odbieranie drugiego człowiekaFoto: mat. promocyjne

W swojej nowej książce dokumentalista i dziennikarz zagląda do mieszkań naszych sąsiadów, siada na ławce w parku, w poczekalni, pubie. Z podsłuchanych rozmów na korytarzu, na balkonie i przy świątecznym stole tworzy portrety – typy mieszkańców wielkich miast: przyjezdnych i autochtonów, z pokolenia przedwojennego i tych najmłodszych.

- Apartamentowce mają to do siebie, że są budowane amfiteatralnie. W związku z tym nietrudno usłyszeć, co się dzieje w drugim skrzydle oddalonym o 50 metrów, bo głos się niesie. Wystarczy posłuchać - przyznaje.

W zbiorze 15 tekstów Marcin Kołodziejczyk opisuje biedę i bogactwo, głupotę i swego rodzaju mądrość, butną młodość i mało rozumiejącą starość, podsłuchując swe postaci tyleż przez niewidoczną ścianę, jakby był gdzieś tam i słyszał, co od najbardziej osobistego, intymnego środka. Jego Polska jest tyleż barwna, wkurzająca, dramatyczna i absurdalna, co prawdziwa do bólu.

Z audycji dowiadujemy się, jak autor rozumie słowo "dysforia" oraz kim są tytułowi mieszczanie.

***

Tytuł audycji: Wieczór autorski

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Marcin Kołodziejczyk (autor książki "Dysforia. Przypadki mieszczan polskich")

Data emisji: 26.06.2015

Godzina emisji: 17.30

mat.prasowe/fbi/mc

Czytaj także

"Lotnisko w Monachium" - powieść, która dzieli

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2015 15:15
"Lotnisko w Monachium" Grega Baxtera to książka o samotności i rozpadzie rodziny. Ta lektura podzieliła Piotra Koftę i Magdalenę Miecznicką.
rozwiń zwiń