Tobias Koch i zagadka czarnych fortepianów

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 14:00
- Gdy używamy Yamahy, Beiersdorfa czy Steinwaya to w jakimś sensie wszystko brzmi tak samo. Straciliśmy tę cudowną różnorodność fortepianów - mówił w Dwójce wybitny pianista.
Audio
  • Tomas Koch o swoim koncercie na festiwalu Chopin i jego Europa 2015 (Podróż na jeden koncert/Dwójka)
Tobias Kochza swoje muzyczne kredoprzyjął poszukiwanie istoty dźwięku połączonez radością odkrywania i otwartością na różnorodnedoświadczenia
Tobias Koch za swoje muzyczne kredo przyjął poszukiwanie istoty dźwięku połączone z radością odkrywania i otwartością na różnorodne doświadczeniaFoto: Philip Lethen/materiały prasowe

Tobias Koch jest jednym z najbardziej fascynujących wykonawców w zakresie wykonawstwa na historycznych instrumentach klawiszowych. W czasie swoich koncertów prezentuje bogactwo brzmień starych fortepianów. Na tegorocznym festiwalu Chopin i jego Europa artysta krążył między trzema instrumentami, a podczas swojej poprzedniej wizyty na tej imprezie grał aż na sześciu: - Czasami nawet zapominałem, do którego fortepianu mam podejść i musiałem patrzeć w moje notatki. Mimo wszystko uwielbiam tak grać i pokazywać różnice brzmienia.

serwis specjalny
Chopin i jego Europa 2015 1200.jpg
Chopin i jego Europa 2015

Pianista w rozmowie z Barbarą Schabowską podjął temat jednolitej kolorystyki współczesnych fortepianów, ale też tłumaczył, dlaczego zapisał się na lekcje tańca przed swoim warszawskim recitalem.

***

Rozmawiała: Barbara Schabowska

Gość: Tobias Koch (pianista)

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 17.50

Materiał wyemitowano w audycji "Podróż na jeden koncert".

bch/mc

Czytaj także

Ivo Pogorelić o łamaniu zasad, Chopinie i jarmarku

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:40
- Najważniejszy jest rozwój, edukacja, szacunek dla utworu, ale także krytyczne podejście do istniejących zasad – mówił o swoim rozumieniu muzyki znakomity, i ekscentryczny, pianista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Lisiecki: nie staram się być wirtuozem

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2015 10:36
– Granie na festiwalu "Chopin i jego Europa" zawsze sprawia mi ogromną przyjemność. Lubię warszawską i polską publiczność – mówił w Dwójce znakomity pianista.
rozwiń zwiń