II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - oto finaliści!

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 00:00
Znamy nazwiska pianistów zakwalifikowanych do finału II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały o zwycięstwo powalczy sześcioro uczestników. Są to Eric Guo z Kanady, Martin Nöbauer z Austrii, Angie Zhang z USA, Yonghuan Zhong z Chin i dwoje reprezentantów Polski: Kamila Sacharzewska i Piotr Pawlak! Ostateczny werdykt poznamy w sobotę (14.10).
Piotr Pawlak to jeden z dwojga polskich finalistów II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Oprócz niego o zwycięstwo walczy także Kamila Sacharzewska
Piotr Pawlak to jeden z dwojga polskich finalistów II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Oprócz niego o zwycięstwo walczy także Kamila SacharzewskaFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC
 • Od 5 do 15 października w Warszawie odbywa się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych.
 • W stawce pozostała już tylko szóstka uczestników: Eric Guo z Kanady, Martin Nöbauer z Austrii, Angie Zhang z USA, Yonghuan Zhong z Chin i dwoje reprezentantów Polski: Kamila Sacharzewska i Piotr Pawlak.
 • Sesje finałowe odbędą się w piątek i sobotę (13-14.10). Transmisje w radiowej Dwójce.

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych - dwoje Polaków w finale 

W środę (11.10) późnym wieczorem zakończył się II etap II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych. Decyzją jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały do finału zakwalifikowało się sześcioro uczestników:

 • Eric Guo, Kanada
 • Martin Nöbauer, Austria
 • Piotr Pawlak, Polska
 • Kamila Sacharzewska, Polska
 • Angie Zhang, USA
 • Yonghuan Zhong, Chiny

Znamy nazwiska pianistów zakwalifikowanych do finału II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych:

35 pianistów z 14 krajów

Jury eliminacji zakwalifikowało do konkursu głównego 35 osób z 14 krajów. Uczestnicy zostali wyłonieni spośród 84 kandydatów, którzy zgłosili swoje aplikacje. Pianiści uczestniczący w konkursie mają do dyspozycji fortepiany historyczne z kolekcji Instytutu Chopina, kopie instrumentów z epoki oraz instrumenty udostępnione przez zaprzyjaźnione kolekcje europejskie. Konkursowe zmagania odbywają się w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Po I etapie jury pod przewodnictwem Wojciecha Świtały zdecydowało, że do dalszej rywalizacji przystąpi 15 uczestników.

Na czym polega Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych?

Harmonogram konkursu przewiduje trzy etapy, ostatni z udziałem {oh!} Orkiestry Martyny Pastuszki. Całość zakończy koncert laureatów.

 • I etap: piątek - niedziela (6-8 października)
 • II etap: wtorek - środa (10-11 października)
 • Finały: piątek - sobota (13-14 października)
 • Koncert laureatów: niedziela (15 października), godz. 18.00

ZOBACZ: szczegółowy harmonogram transmisji konkursowych.

W etapie finałowym przesłuchania będą trwały w godz. 18.00-21.30.

***

pg

Czytaj także

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2023 07:00
Zakończył się II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. Program 2 Polskiego Radia zapewnił szeroki dostęp do całego wydarzenia dzięki transmisjom koncertów: inauguracyjnego, finałowych i laureatów, przesłuchań wszystkich etapów, komentarzom dziennikarzy Dwójki, wywiadom z uczestnikami i jurorami i bieżącym relacjom. Nadaliśmy wiele transmisji i audycji specjalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "Moi faworyci są w II etapie"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 13:00
Trwa II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W niedzielę (8.10) poznaliśmy nazwiska uczestników, którzy przeszli do II etapu. - Muszę powiedzieć, i sam troszkę się temu dziwię, że oczekiwałem na ogłoszenie werdyktu z takim zdenerwowaniem, jakbym co najmniej sam w tym konkursie uczestniczył - przyznał komentator Andrzej Sułek w "Kanonie Dwójki".
rozwiń zwiń