Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

Eric Guo z okazji 214. urodzin Fryderyka Chopina - transmisja z Żelazowej Woli

1 marca w południe w Żelazowej Woli odbędzie się tradycyjny koncert z okazji urodzin Fryderyka Chopina. Tym razem wystąpi zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Eric Guo. Kanadyjski pianista na instrumencie z epoki wykona godzinny recital chopinowski. Transmisja w radiowej Dwójce, zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Eric Guo Żelazowa Wola koncert Marcin Majchrowski

Ewa Podleś we wspomnieniach. Izabela Kłosińska: ona cała była muzyką

- Jej technika, sposób podejścia do zawodu, przygotowanie i zdecydowanie było niesamowite, była wielkiej klasy profesjonalistką. Na egzaminie do Akademii Muzycznej stanęła już jako gotowa śpiewaczka, te jej koloratury i sposób przekazywania frazy i emocji, w tym nie było nic sztucznego. Cała była muzyką - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska, znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Dwójka Ewa Podleś Jerzy Marchwiński Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Izabela Kłosińska Łukasz Borowicz Stanisław Leszczyński Waldemar Dąbrowski Wiesław Ochman Piotr Kamiński opera

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich i jego niepowtarzalny nastrój

- Miałam okazję uczestniczyć w Koncercie Noworocznym, już nawet nie pamiętam dokładnie kiedy to było, chyba jakieś 20 lat temu. To niesamowite wrażenie, niby zna się tę salę z normalnych koncertów, ale tego dnia jest pięknie udekorowana. Emocje są wielkie, bo to ten wyjątkowy koncert, nadawany w ponad 90 krajach. Już po wejściu jest się w tym specyficznym nastroju - mówiła w Dwójce Liliana Niesielska, aktorka i tłumaczka, od wielu lat mieszkająca w Wiedniu.
Zobacz więcej na temat:  Nowy Rok koncert Wiedeń Marcin Majchrowski Filharmonicy Wiedeńscy Koncert Noworoczny Johann Strauss Christian Thielemann Dwójka Monika Zając

Magdalena Duś i Bartłomiej Duś: muzyka Marty Ptaszyńskiej rozwija naszą wyobraźnię

- Mam fantastyczne wspomnienia z dzieciństwa związane z Martą Ptaszyńską. Jako dziecko uwielbiałam grać jej utwory, lubiłam wykonywać muzykę współczesną. Miałam poczucie, że jej kompozycje mnie w żaden sposób nie ograniczają, wręcz pozwalają mi rozwijać wyobraźnię na fortepianie. Po 30 latach zatacza się swoisty krąg - mówiła pianistka Magdalena Duś. - Muszę przyznać, że to dla nas zaszczyt i wyróżnienie. Tym wykonaniem śpiewamy kompozytorce nasze "sto lat" - dodał saksofonista Bartłomiej Duś.
Zobacz więcej na temat:  koncert NOSPR Marcin Majchrowski Grażyna Bacewicz Ryszard Wagner Marta Ptaszyńska Dwójka

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "II etap dla nas jurorów nie był łatwy"

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych wkracza w fazę finałową. W środę (11.10) poznaliśmy nazwiska szóstki uczestników, którzy zakwalifikowali się do ostatniego etapu. - Jestem, może nie w pełni, ale jednak zadowolony z wyboru osób, które wystąpią w finale. II etap nie był tak prosty, ponieważ wszyscy kandydaci prezentowali wysoki poziom. Dla mnie, i nie tylko dla mnie, było trudno ocenić, czy ta albo tamta osoba jest lepsza od pozostałych - mówił w Dwójce Andreas Staier, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Dwójka Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Eric Guo Martin Nöbauer MUZYKA Piotr Pawlak Kamila Sacharzewska Angie Zhang Yonghuan Zhong

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "Moi faworyci są w II etapie"

Trwa II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W niedzielę (8.10) poznaliśmy nazwiska uczestników, którzy przeszli do II etapu. - Muszę powiedzieć, i sam troszkę się temu dziwię, że oczekiwałem na ogłoszenie werdyktu z takim zdenerwowaniem, jakbym co najmniej sam w tym konkursie uczestniczył - przyznał komentator Andrzej Sułek w "Kanonie Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych MUZYKA Andrzej Sułek Marcin Majchrowski fortepian

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice Dwójka Marcin Majchrowski

Konkurs Szymanowskiego - "głos". "Z poziomem bywało różnie, generalnie dość wysoki"

Jako ostatni zmagania w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczęli wokaliści. Najliczniej obsadzona kategoria - 32 uczestników - przystąpiła do I etapu w piątek (15.09), a przesłuchania trwały do niedzielnego południa. - W przeważającej mierze były to głosy żeńskie - mówił Marcin Majchrowski w specjalnej audycji podsumowującej ten etap zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego głos MUZYKA Katowice Dwójka Marcin Majchrowski śpiew

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Meyer Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Duszniki-Zdrój

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Marcin Majchrowski fortepian Piotr Paleczny Irena Poniatowska

Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju koncert fortepian Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Irena Poniatowska Duszniki-Zdrój Marcin Majchrowski MUZYKA Dwójka muzykolog

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jabłoński Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka fortepian Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty. Zwyciężyli Aka Duo i Georgi Vasilev!

- To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania i co chcą przekazać słuchaczom - mówił Marcin Majchrowski o Aka Duo, laureatach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne. Zwycięzcą wśród pianistów został Georgi Vasilev. Werdykt jury poznaliśmy w nocy z soboty na niedzielę (8/9.07).
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Marcin Majchrowski Andrzej Sułek MUZYKA