Polskie Radio
Section05
Marcin Majchrowski

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "II etap dla nas jurorów nie był łatwy"

II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych wkracza w fazę finałową. W środę (11.10) poznaliśmy nazwiska szóstki uczestników, którzy zakwalifikowali się do ostatniego etapu. - Jestem, może nie w pełni, ale jednak zadowolony z wyboru osób, które wystąpią w finale. II etap nie był tak prosty, ponieważ wszyscy kandydaci prezentowali wysoki poziom. Dla mnie, i nie tylko dla mnie, było trudno ocenić, czy ta albo tamta osoba jest lepsza od pozostałych - mówił w Dwójce Andreas Staier, członek jury.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych Dwójka Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Eric Guo Martin Nöbauer MUZYKA Piotr Pawlak Kamila Sacharzewska Angie Zhang Yonghuan Zhong

II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "Moi faworyci są w II etapie"

Trwa II Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. W niedzielę (8.10) poznaliśmy nazwiska uczestników, którzy przeszli do II etapu. - Muszę powiedzieć, i sam troszkę się temu dziwię, że oczekiwałem na ogłoszenie werdyktu z takim zdenerwowaniem, jakbym co najmniej sam w tym konkursie uczestniczył - przyznał komentator Andrzej Sułek w "Kanonie Dwójki".
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych MUZYKA Andrzej Sułek Marcin Majchrowski fortepian

II Konkurs Szymanowskiego. "W finale brakuje jednej śpiewaczki"

Znamy finalistów II Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w kategorii "głos". O zwycięstwo powalczy pięcioro wykonawców: Shanley Horvitz - mezzosopran, Magdalena Lucjan - sopran, Monika Radecka - sopran, Johanna Will - sopran i Jan Żądło - baryton. - Muszę powiedzieć, że brakuje mi w tej stawce co najmniej jednej śpiewaczki - przyznał w audycji specjalnej Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego śpiew MUZYKA głos II Konkurs im. K. Szymanowskiego Katowice Dwójka Marcin Majchrowski

Konkurs Szymanowskiego - "głos". "Z poziomem bywało różnie, generalnie dość wysoki"

Jako ostatni zmagania w II Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczęli wokaliści. Najliczniej obsadzona kategoria - 32 uczestników - przystąpiła do I etapu w piątek (15.09), a przesłuchania trwały do niedzielnego południa. - W przeważającej mierze były to głosy żeńskie - mówił Marcin Majchrowski w specjalnej audycji podsumowującej ten etap zmagań.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs im. Karola Szymanowskiego głos MUZYKA Katowice Dwójka Marcin Majchrowski śpiew

Prof. Krzysztof Meyer: zawsze chciałem być kompozytorem [ZOBACZ WIDEO]

- Już w wieku kilku lat pisałem parę nut i brzdąkałem na fortepianie. To było dla mnie niesłychanie fascynujące, ta zabawa z czasem wzbogacała się o doświadczenie. Mój ojciec był lekarzem i wielkim melomanem, robił wszystko, abym ja też mógł zachwycić się muzyką. Moja babcia organizowała koncerty kameralne w naszym domu, była pianistką i jedynym profesjonalnym muzykiem w mojej rodzinie - mówił w Dwójce prof. Krzysztof Meyer.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Meyer Dwójka Marcin Majchrowski kompozytor fortepian

Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

Dobiegła końca 78. edycja Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. W Klasycznym "Lecie z Radiem" Adam Rozlach i Marcin Majchrowski podsumowali to wydarzenie. Zaprosiliśmy też na rozpoczynające się w nowym tygodniu dwa znaczące letnie święta muzyczne: Festiwal Chopin i jego Europa w Warszawie oraz Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. 
Zobacz więcej na temat:  Adam Rozlach Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Duszniki-Zdrój

Hina Maeda: występ na festiwalu w Dusznikach-Zdroju to dla mnie wielka radość

- Jestem niezwykle szczęśliwa mogąc występować w tak historycznym miejscu na Festiwalu Chopinowskim i słuchać recitali z udziałem wyjątkowych pianistów. Oczywiście muszę sama trochę poćwiczyć, ale to miły dla mnie czas  - mówiła w Dwójce znakomita skrzypaczka Hina Maeda.
Zobacz więcej na temat:  Hina Maeda skrzypce koncert Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka Lidia Grychtołówna

Marcin Majchrowski: festiwal w Dusznikach to idealne miejsce dla miłośników pianistyki

- Publiczność bardzo ciepło przyjmuje wszystkich pianistów. Fani muzyki fortepianowej są wierni wykonawcom. Nieczęsto mają możliwość obcowania z czystą pianistyką, słuchania recitali fortepianowych na co dzień. Do tego służy festiwal taki jak ten w Dusznikach-Zdroju - mówił w Dwójce Marcin Majchrowski.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Dwójka Marcin Majchrowski fortepian Piotr Paleczny Irena Poniatowska

Kevin Chen: grając Liszta i Chopina, czuję się jak w domu

- Trudno zdecydować, kto jest moim ulubionym kompozytorem w tej chwili. Jest ich tak wielu i naprawdę lubię grać wszystko, co gram w danym momencie - mówił w Dwójce kanadyjski pianista Kevin Chen. W niedzielę 6 sierpnia artysta wystąpił na 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju koncert fortepian Marcin Majchrowski Róża Światczyńska Dwójka

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
Zobacz więcej na temat:  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju Irena Poniatowska Duszniki-Zdrój Marcin Majchrowski MUZYKA Dwójka muzykolog

Tomasz Konieczny: Wotana traktuję jak członka mojej rodziny

- Policzyłem, że brałem udział w siedemnastu różnych produkcjach "Walkirii', jestem jedną z osób, które wykonywały tę partię najwięcej razy w historii. W Wotanie jest wszystko: zło i dobro, chęć władzy, ale i pokora oraz złamanie tego człowieka. W ostatnich latach mojej pracy o tym dużo się dowiedziałem, bardzo to osobiście przeżywam - mówił w Dwójce Tomasz Konieczny. 
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Wagner Bayreuth Tomasz Konieczny Dwójka opera Michał Dębski Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej. Krzysztof Jabłoński: prace jury przebiegały bez większych zakłóceń

- Przeżywalibyśmy ten werdykt bardziej, gdybyśmy się kłócili i "polałaby się krew". Tak jednak nie było. Prace jury przebiegały bez większych zakłóceń i nasze opinie były zgodne - mówił w Cafe "Muza" Krzysztof Jabłoński, przewodniczący jury części pianistycznej III Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie. W nocy z soboty na niedzielę (8/9.07) poznaliśmy nazwiska laureatów wydarzenia. To Georgi Vasilev (kategoria Pianiści) i Aka Duo (Zespoły kameralne).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Jabłoński Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka fortepian Marcin Majchrowski

III Konkurs Muzyki Polskiej rozstrzygnięty. Zwyciężyli Aka Duo i Georgi Vasilev!

- To muzycy niezwykle zdolni, niezwykle wrażliwi i świadomie kształtujący wszystko to, co mają do przekazania i co chcą przekazać słuchaczom - mówił Marcin Majchrowski o Aka Duo, laureatach III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w kategorii Zespoły kameralne. Zwycięzcą wśród pianistów został Georgi Vasilev. Werdykt jury poznaliśmy w nocy z soboty na niedzielę (8/9.07).
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Marcin Majchrowski Andrzej Sułek MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. Znamy finalistów w kategoriach pianistów i zespołów kameralnych

- Gra Lindy Lee bardzo podobała mi się w I etapie, to dojrzała pianistka dysponująca nieskazitelną techniką, posługująca się barwą fortepianu w bardzo kulturalny sposób i z dużą wrażliwością. Dobrze zakreśla zakresy dynamiczne, dba o kształt frazy, jednym słowem słucha się jej z dużą przyjemnością. W II etapie zaprezentowała różnorodny program - mówił Andrzej Sułek w specjalnej audycji na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA

III Konkurs Muzyki Polskiej. "W 2. etapie potrzebna jest gradacja trudności dla wykonawców"

- Za nami pierwszy dzień przesłuchań II etapu. Było to w sumie 14 wykonań: siedmioro pianistów i siedem zespołów kameralnych. Poruszamy się w podobnym spektrum utworów, gatunków i form jak w I etapie, zarówno jeśli chodzi o pianistów, jak i zespoły kameralne - mówili Andrzej Sułek i Marcin Majchrowski w audycji nadawanej z III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej w Rzeszowie.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Rzeszów MUZYKA Dwójka

III Konkurs Muzyki Polskiej - podsumowanie I etapu

- To była wyjątkowo udana sesja w kategorii zespołów kameralnych, ponieważ wszyscy jej uczestnicy przeszli do II etapu - mówił Marcin Majchrowski. - We wtorek jako pierwszy wśród pianistów wystąpił Krzysztof Kozłowski, jego repertuar obejmował muzykę Elsnera, Moszkowskiego, Melcera i Kisielewskiego. To zdecydowanie jeden z moich faworytów - stwierdził Andrzej Sułek. Dziennikarze Dwójki podsumowali przesłuchania I etapu Konkursu Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej Dwójka Andrzej Sułek Marcin Majchrowski MUZYKA Rzeszów fortepian

III Konkurs Muzyki Polskiej. Przesłuchania zaczęli pianiści na literę "Z"

- Przesłuchania w gronie pianistów rozpoczęły się od litery "Z". Przeprowadzono losowanie litery początkowej i jest to jedna z różnic między sekcją fortepianu i sekcją kameralną. Sesję przedpołudniową zainaugurował więc Tomasz Zając, absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie - relacjonował Andrzej Sułek z Rzeszowa, gdzie trwa III Konkurs Muzyki Polskiej.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Muzyki Polskiej MUZYKA Dwójka Rzeszów fortepian Marcin Majchrowski Andrzej Sułek