To on przywiózł storczyki do Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2015 16:00
Józef Warszewicz (1812-1866) był podróżnikiem, botanikiem i przyrodnikiem, szczególnie zasłużonym dla Ogrodu Botanicznego UJ.
Audio
  • Opowieść o Józefie Warszewiczu (Atlas polskich podróżników/Dwójka)
Popiersie Józefa Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie dłuta Franciszka Wyspiańskiego. Do dziś kwitną tam ponadstuletnie storczyki przywiezione przez Warszewicza
Popiersie Józefa Warszewicza w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie dłuta Franciszka Wyspiańskiego. Do dziś kwitną tam ponadstuletnie storczyki przywiezione przez WarszewiczaFoto: Macieias, lic. CC (wikipedia)

Do 1831 roku przebywał w Berlinie. Następnie odbył kilka podróży do Ameryki Środkowej i Południowej (m.in. dzięki Alexandrovi von Humboldtowi). W latach 50. XIX wieku wrócił do Krakowa i stał się jedną z bardziej znaczących postaci galicyjskiego miasta.

***

Tytuła audycji: Atlas polskich podróżników 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Krzysztof Kapała (UJ), prof. Krzysztof Ruchniewicz (UWr) oraz prof. Stanisław Grodziski (UJ).

Data emisji: 12.07.2015

Godzina emisji: 12.00

bch

Czytaj także

Gdy ludy Goga i Magoga niosły Europie Apokalipsę

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:00
- Wyprawa Jana di Piano Carpini oraz Benedykta Polaka uświadomiła Europejczykom, że Mongołowie to po prostu ludzie, choć groźni - opowiadał o pierwszym polskim podróżniku historyk Adam Krawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVI-wieczni Tatarzy oczami polskiego posła

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 17:00
- Krymscy Tatarzy niezbyt przychylnie traktowali obce poselstwa. Z Marcinem Broniewskim było inaczej - o wyprawie sekretarza Stefana Batorego opowiadała prof. Magdalena Mączyńska.
rozwiń zwiń