ŚDM. "Indywidualne wybory kreują zmianę"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2016 12:00
- Chrześcijańskie wartości musza przekonywać jednostki. Odgórne przyjęcie pewnych idei generuje autorytaryzm - zaznaczył w Dwójce Karol Kleczka.
Audio
  • Światowe Dni Młodzieży podsumowali: Dominika Kozłowska i Karol Kleczka (Przestrzenie kultury/Dwójka)
Pielgrzymi, podczas uroczystości na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach (Światowe Dni Młodzieży)
Pielgrzymi, podczas uroczystości na terenie Campusu Misericordiae w Brzegach (Światowe Dni Młodzieży)Foto: Darek Delmanowicz/PAP

W "Przestrzeniach kultury" zastanawialiśmy się, czy tragiczny kontekst problemów współczesnej Europy, w jakim odbywały się Światowe Dni Młodiezy zdeterminował ich przesłanie?

Goście audycji podkreślali, że religie chrześcijańskie wierzące w przekaz ewangeliczny wiedzą, że odpowiedzią na zło nie może być akt, który sam ze złem będzie się wiązał. - Z punktu widzenia chrześcijaństwa ważne jest, żeby zauważyć, to co robi jednostka. Wielka zmiana zaczyna się od indywidualnych wyborów, które następnie wpłyną za zmianę relacji społecznych, w obrębie najbliższych wspólnot, a ostatecznie będą mieć przełożenie na świat - zauważyła Dominika Kozłowska.

Według Karola Kleczki zmiana polskiego Kościoła nie jest procesem odgórnym. - Posłowie chcący uprawiać politykę chrześcijańską, będą po chrześcijańsku głosować. Ale te idee muszą ich przekonywać. Wtedy będą iść za tymi wartościami i dokonywać zmian.

Jakie słowa papieża Franciszka zostaną zapamiętane? Jak wypadła Polska i Kraków? Czy rzeczywiście te dni mogą stać się jednym z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat?

***

Tytuł audycji: Przestrzenie kultury

Prowadzili:  Michał Nowak i Bartosz Panek

Goście: Dominika Kozłowska (publicystka i filozof, redaktor naczelna miesięcznika "Znak") i Karol Kleczka (filozof, redaktor portalu Deon.pl)

Data emisji: 30.07.2016

Godzina emisji: 22.00

Z okazji Światowych Dni Młodzieży Portal Polskiego Radia przygotował specjalny serwis internetowy pod adresem: www.sdm.polskieradio.pl. Znajdują się tam obszerne relacje z każdego dnia ŚDM, najważniejsze wystąpienia, galerie zdjęć, materiały wideo, wywiady ze znanymi postaciami, które opowadają o swojej wierze, a także wszelkie rozmowy emitowane na antenach Polskiego Radia.

ob/bch


Czytaj także

Chrześcijanie z Bliskiego Wschodu na ŚDM. "Dźwigamy swój krzyż"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 18:58
- Gdy przybywasz z niedoli takiej jak ta, w której żyjemy, potrzebujesz radości, która wypływa z wiary - mówił w Dwójce arcybiskup irakijskiego Irbilu Baszar Warda, jeden z gości Światowych Dni Młodzieży.
rozwiń zwiń