Jerzy Staniszkis. "Ze studentami rozmawiał za pomocą kredy"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2018 12:00
- W USA rewelacją okazała się jego zręczność rysowania. Wprowadził metodę nauczania architektury za pomocą szybkich szkiców kredą na tablicy - mówił w Dwójce o cenionym architekcie Tadeusz Barucki.
Audio
  • Wspomnienie o Jerzym Staniszkisie (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Niedawno ukazała się książka autorstwa Magdaleny Stopy Jerzy Staniszkis. Architekt, Wydawnictwo Salix alba
Niedawno ukazała się książka autorstwa Magdaleny Stopy "Jerzy Staniszkis. Architekt, Wydawnictwo Salix albaFoto: mat. prom.

chaos warszawa 1200.jpg
Chaos przestrzeni Warszawy. "Za nim kryją się konkretne porządki"

W audycji przyjaciele prof. Jerzego Staniszkisa wspominali jego odwagę w czasie II wojny światowej ("jako szwoleżer przez cztery tygodnie wojny uzyskał cztery krzyże walecznych!"), rozmach jego projektów, które wygrywały konkursy, ale w większości nie zostały urzeczywistnione ("gdyby zostały zrealizowane, to dziś byśmy byli z nich bardzo zadowoleni"), w końcu jego działalność dydaktyczną na uniwersytecie w Detroit ("jego wykłady to było prawdziwe show, dużo rysował kredą, gestykulował"). Nie zabrakło wspomnień z pionierskich wymian studenckich, które prof. Staniszkis zainicjował między uniwersytetem w Detroit i w Warszawie m.in. o tym, jak amerykańscy studenci zostali zaskoczeni podczas wycieczki nad jezioro Wigry.

Jerzy Staniszkis brał udział w kampanii wrześniowej. 5 lat wojny spędził w oflagu. Po wojnie był pracownikiem Biura Odbudowy Stolicy. W 1960 roku wyemigrował do USA, by powrócić do ojczyzny w latach 90. Specjalizował się w architekturze wystawienniczej. Zaprojektował m. in. Pomnik AK i Państwa Podziemnego przed Sejmem w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Tadeusz Barucki (architekt), Ewa Kuryłowicz (architektka), Andrzej Bulanda (architekt), Magdalena Stopa (autorka książki o Jerzym Staniszkisie)

Data emisji:  6.06.2018

Godzina emisji: 21.30

bch/pg

Czytaj także

"Architektura Lacherta przepełniona jest humanizmem"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:00
- Bohdan Lachert dowodził, że architektura nie jest jedynie utylitarnym spełnieniem potrzeb, ale jest pewnego rodzaju manifestem epoki, scenografią, która kształtuje człowieka od zewnątrz - o twórczości wybitnego architekta mówił w Dwójce Piotr Bujas.
rozwiń zwiń