Poznaj dawne polskie podania z "Atlasem legend"

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2020 11:49
- Większość historii będzie odkrywana na nowo. Starałem się powiązać wszystkie legendy z konkretnymi miejscami i zabytkami, żeby ktoś, mieszkając w danym mieście, nawet jeśli nie zna legendy, to będzie mógł te miejsca skojarzyć z jakąś historią - mówił w audycji autor nowej książki poświęconej podaniom Paweł Zych.
Okładka książki Pawła Zycha Atlas legend.
Okładka książki Pawła Zycha "Atlas legend".Foto: mat. pras. Wydawnictwo BOSZ

Posłuchaj
17:06 [ PR2]PR2 (mp3) 11 lipiec 2020 09_32_35 Paweł Zych.mp3 Premiera książki Pawła Zycha "Atlas legend" (Poranek Dwójki)

"Atlas legend" To bogato ilustrowana książka, przedstawiająca barwne historie z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Jaj autor Paweł Zych zainteresowania związane z niezwykłymi historiami z dawnych podań i baśni zgłębiał też w serii Bestiariusza słowiańskiego", teraz zaś postanowił stworzyć atlas map obrazujących miejsca powiązane z najróżniejszymi legendami. Na początku planował zawrzeć to w pojedynczej publikacji, ale obfitość materiału - około 2 tysiące legend - wymaga trylogii.  

Pierwszy tom, który właśnie się ukazał, zawiera podania z dwóch wielkich regionów: Wielkopolski i Śląska, w tym z Ziem Odzyskanych. - To świetny klucz do poznania wielu dziedzin życia, historii, geografii i mnóstwa innych. Legendy są ponadnarodowe i powinniśmy starać się poznać historie zarówno ziem, jak i opowieści z nimi związanych - mówił badacz, który w swojej pracy sięgnął przede wszystkim do książek i powiatowych bibliotek. 

Zebrane przez niego ok. 2 tysiące legend, to - jak twierdzi - około 5 proc. możliwych do zebrania opowieści. - Większość tych historii będzie odkrywana na nowo. Chciałem, aby człowiek mieszkający w danym miejscu mógł się w ten sposób odnaleźć na nowo w sowim otoczeniu, spojrzeć na nie z innej perspektywy.

Paweł Zych w pierwszej części tego masywnego cyklu przytacza więc opowieści z poszczególnych miast i wiosek, przenosi je także na mapy, tak aby odwzorować opisywane postaci, miejskie uliczki i zabytki architektoniczne. Dzięki tej lekturze dowiecie się, w którym mieście grasował afrozbójnik, skąd się wzięła nazwa Ząbkowice, gdzie kąsał prawampir, czym zaowocowało spotkanie Władysława Łokietka z drwalami w Puszczy Noteckiej oraz którędy przechodzi wrocławska upiorna procesja.


Posłuchaj
08:01 [ PR2]PR2 (mp3) 11 lipiec 2020 08_37_48 Janusz prusinowski.mp3 Janusz Prusinowski zaprasza na warsztaty z cyklu "W sieci mazurka" (Poranek Dwójki)

 

Do tego w audycji słuchaliśmy kolejnych odcinków naszych stałych cykli, "Pierwszych kroków" i "Historii polskiego folku", odwiedziliśmy także Muzeum Etnograficzne w Poznaniu, aby poznać historię Bambrów i ich obecności w Wielkopolsce, a Janusz Prusinowski zaprosił wszystkich do wzięcia udziału w nowej akcji "W sieci mazurka", programie warsztatów muzyki tradycyjnej on-line na lato 2020.


Plakat cyklu "W sieci mazurka" Plakat cyklu "W sieci mazurka"

- Latem wszyscy miłośnicy muzyki tradycyjnej mieli zazwyczaj okazję wędrować z warsztatów na warsztatów, z taboru na tabor, i uczyć się muzyki tradycyjnej. Teraz jest to mocno utrudnione, więc wpadłem na pomysł, żeby przenieść od internetu kilka moich ważnych refleksji, opowieści o mistrzach i ich muzyki - powiedział w "Poranku Dwójki" Janusz Prusinowski, instrumentalista i jeden z najważniejszych w Polsce popularyzatorów muzyki tradycyjnej.

Zaproponowany przez niego nowy cykl warsztatowy będzie się składał z trzech części, warstw: filmów prezentujących wiedzę o danym muzykancie, także w wersji obcojęzycznej, drugą - spotkania online, a trzecią - realne spotkanie na festiwalu Wszystkie Mazurki Świata, który w tym roku odbywa się w dniach 29 września - 3 października. - Ma to być szersza opowieść, tak żeby z tego można było budować własną wiedzę i praktykę muzyczną - mówił o podstawowej idei tego projektu muzyk. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Gość: Paweł Zych (pisarz), Janusz Prusinowski (muzyk)

Data emisji: 11.07.2020

Godzina emisji: 8.35, 9.30

at, mat. pras.