„Mały Kśęć”, czyli klasyka literatury po kurpiowsku

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2023 10:00
Już w przyszły weekend w kurpiowskim Kadzidle odbędzie się ogólnopolska konferencja translatorsko-dialektologiczna. Jaki ma cel?
Audio
 • "Mały Książę" - arcydzieło literatury także po kurpiowsku (Poranek Dwójki)
Okładka książki Mały Kśęć
Okładka książki "Mały Kśęć"Foto: mat. pras.

Cel to ukazanie różnorodności Europy, Polski i Mazowsza poprzez pracę translatorów i dialektologów. Od kurpsiowskiej mowy, języka wilamowskiego, śląskiego, łemkowskiego, pruskiego i mazurskiego, przez ochronę języków regionalnych i polityczne wymiary dialektów, aż po kulturotwórczą rolę przekładów – o tym wszystkim debatować będą uczestnicy konferencji w Centrum Kultury Kurpiowskiej. O 9:30 szczegóły zdradził nasz Gość Poranka, dr Maciej Mętrak, absolwent etnologii i slawistyki, socjo- i etnolingwista, badacz środkowoeuropejskich mniejszości etnicznych i językowych, tłumacz języka czeskiego.

Chwilę wcześniej poznaliśmy kulisy powstawania nowych nagrań radiowej serii „Źródełko”! Tym razem do kultowego studia S4 weszli Kaja i Janusz Prusinowscy wraz z całą gromadą przyjaciół – nie tylko doświadczonych śpiewaków i instrumentalistów, ale przede wszystkim początkujących, najmłodszych muzykantów. W ramach cyklu płyt „Cztery Domy Słońca” artyści podjęli się opowiedzenia o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii, zaczynając nagrania od zimowego kolędowania. Reportaż Patrycji Zisch z nagrań płyty w radiowym studiu S4. 
Po wspaniale przyjętych płytach „Kołysała Mama Smoka” i „Gdzie się podział Kusy Janek?”, na których wychowało się już całe pokolenie młodych słuchaczy, czas na kolejne spotkanie z Muzycznym Teatrem Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowskich. „Cztery Domy Słońca. Wiosna. Lato. Jesień. Zima” to zaproszenie do intensywnej i barwnej podróży. W ramach czteropłytowego cyklu artyści opowiedzą o zmieniających się porach roku za pomocą idących z nimi w parze pieśni i melodii. Towarzyszyć słuchaczom będzie bogactwo polskiej tradycji muzycznej, tańce, zabawy a także -  nie tylko ludowa - poezja i poetyka.
Producentem albumu jest Biuro "Niepodległa".


Posłuchaj
10:14 cztery domy.mp3 Reportaż z nagrania albumu "Cztery domy słońca" (Poranek Dwójki)

 

Zaprosiliśmy też na niezwykłe wydarzenie. Już w przyszłą sobotę, 1 kwietnia o godzinie 12:00, z okazji urodzin Polskiego Radia Dzieciom i Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego pojawią się wyjątkowi artyści. Będą to laureaci trzech odsłon radiowego konkursu Nasze Muzyczne Źródełko – śpiewacy, instrumentaliści (dudziarze, harmoniści, skrzypkowie) oraz zespoły i kapele. Podczas całej porannej audycji do zdobycia były zaproszenia na koncert.


1 kwietnia wszyscy Laureaci trzech odsłon konkursu Nasze Muzyczne Źródełko wystąpią razem w uroczystym koncercie. 1 kwietnia wszyscy Laureaci trzech odsłon konkursu Nasze Muzyczne Źródełko wystąpią razem w uroczystym koncercie.

Poza tym w poranku:
- o 7:50 spotkaliśmy się z Joanną i Janem Słowińskimi, którzy zaprosili na rodzinny koncert „Drzewo, dom i stół”. 

Tytuł bierze się z fragmentu wiersza Jana Słowińskiego. - W koncercie gramy piosenki, które powstały przez ostatnie trzydzieści lat, a my z Janem głównie skupiamy się na drzewie, domu, stole, to znaczy na spotkaniach, byciu z ludźmi, budowaniu więzi i te piosenki też są takie - mówiła w audycji Joanna Słowińska. Z kolei dla Jana Słowińskiego hasła te wiążą się z ich "mikrokosmosem, który przez lata stał się naszym makrokosmosem. - Za każdym z tych haseł kryje się pewna intymna przestrzeń, która nas buduje, jest naszym stałym kierunkiem - mówił artysta.


mat. pras. mat. pras.

26 marca, w niedzielę o 18, w Studiu Koncertowym im. Romany Bobrowskiej w Radiu Kraków wystąpi rodzinny skład: Joanna i Jan Słowińscy oraz Stanisław Słowiński Quartet. - To są pieśni bardzo różne, kalejdoskop piosnek z innych płyt, nagrań, wykonań na żywo, dobrze znanych, ale i i intymnych, a nawet produkcji popowej. To oczywiście brzmi po nowemu, ale są to też fragmenty większych, starszych projektów, a ja byłem ciekaw, jak z perspektywy lat rzeczy, które napisałem w przeszłości, zabrzmią w nowym anturażu Staszka. Mam nadzieję, że wyjdzie z tego nowa opowieść - mówił Jan. 

Jak mówili artyści, taka wspólna rodzinna współpraca to błogosławieństwo i wielkie szczęście, ale jednocześnie pole starć. Wartość, której nie można przecenić - mówiła Joanna Słowińa o rodzinnym graniu familii Słowińskich. Dla wszystkich fanów muzyki Słowińskich to także wielkie święto. 


Posłuchaj
06:54 slowinscy.mp3 Zaproszenie na występ "Drzewo, dom, stół" (Poranek Dwójki)

 
- o 8:10 sprawdziliśmy jakie atrakcje czekają na nas na tegorocznych Targach Wielkanocnych w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Posłuchaj
04:34 targi wielkanocne.mp3 Targi Wielkanocne 2023 w PME (Poranek Dwójki)

 
- o 8:35 ajnoski muzyk Oki Kano opowiedział o swojej interpretacji tradycyjnej muzyki Ajnów. 

Ajnowie to jeden z najbardziej tajemniczych ludów Dalekiego Wschodu. Do dziś nie wiadomo, skąd dokładnie się wzięli. Niektórzy naukowcy twierdzą, iż przybyli oni z Azji Południowo-Wschodniej, inni – że przywędrowali z Syberii, a jeszcze inni – że przypłynęli z Oceanii. Badania archeologiczne dowodzą, że zamieszkiwali oni północ Japonii już przed 7 tys. lat.

„W swoim życiu nie widziałem jeszcze tak obrośniętego osobnika (…) pisał podczas wspólnego wyjazdu w latach 90. XIX wieku pisarz Wacław Sieroszewski, który razem z przyjacielem, Bronisławem Piłsudskim, pojechał na badania na południowy Sachalin, Wyspy Kurylskie oraz wyspę Hokkaido i pierwszy raz spotkał się z Ajnami – ludem zamieszkującym te tereny.

SŁUCHAJ: Tradycja Ajnów nietradycyjnie z Oki Kano

PLAYLISTA

 1. Ballaké Sissoko Regret – À Kader Barry, wyk. Awa Sangho (śpiew), Ballaké Sissoko (kora), Vincent Segal (wiolonczela), Demba Camara (karignan)
 2. Fryderyk Chopin Nokturn cis-moll op. pośmiertne, wyk. James Rhodes (fortepian)
 3. Peter Gregson I. Sequence (Four), wyk. Peter Gregson (syntezator), Magdalena Filipczak (skrzypce), Warren Zielinski (skrzypce), Laurie Anderson (altówka), Richard Harwood (wiolonczela)
 4. Duhont’ar ar Mané, wyk. Rosemary Standley (śpiew), Dom La Nena (wiolonczela)
 5. Garreth Broke Hiding – Clariloops Rework
 6. Sarah Vaughan Lullaby of Birdland
 7. Maeve Gilchrist & Viktor Krauss Farika, wyk. Maeve Gilchrist (harfa), Viktor Krauss (gitara)
 8. Jan Sebastian Bach Inwencje nr 5 Es-dur i nr 6 E-dur BWV 776-777, wyk. Andras Schiff (klawikord)
 9. Sophie Hutchings Billow Gently, wyk. Lavinia Meijer (harfa)
 10. Claude Debussy Arabeska nr 1 E-dur, aranż. na marimbę Adélaïde Ferrière, wyk. Adélaïde Ferrière (marimba)
 11. La Coccinelle / Osterøy, wyk. Elise Boeur (skrzypce), Adam Iredale-Gray (skrzypce), Robert Alan Mackie (kontrabas)
 12. Kaja i Janusz Prusinowscy Ogróduszek – taniec poleczka zaplatanka
 13. OKI Kai Kai As To (Rippling Lake)
 14. Matthew Halsall Positive Activity (7:51)
 15. Krajeczka Żuczok
 16. Kaja i Janusz Prusinowscy Gołębisie
 17. Adam Ben Ezra Can’t Stop Running
 18. Nadia Boulanger Trzy utwory na wiolonczelę i fortepian, III. Vite et nerveusement rythmé, wyk. Sophie Kauer (wiolonczela), Kunal Lahiry (fortepian)
 19. Clara Schumann Wariacje na temat Roberta Schumanna op. 20, VII. Wariacja, wyk. Benjamin Grosvenor (fortepian)
 20. Mammal Hands Nightingale

***

Tytuł audycji: folkowy Poranek Dwójki

Prowadził: Piotr Kędziorek

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 9.30