Edward Wyznawca i Anglia w przeddzień normańskiego najazdu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 00:00
Gościem audycji z cyklu "Mediewanna" był prof. Jakub Morawiec z Uniwersytetu Śląskiego. Rozmawialiśmy w kilka dni po 981. rocznicy wstąpienia na tron ostatniego anglosaskiego króla Anglii i na kilkanaście przed rocznicą śmierci jego ojca – Aethelreda Bezradnego.
Edward Wyznawca był synem króla Ethelreda II Bezradnego i Emmy, córki Ryszarda I Nieustraszonego, księcia Normandii
Edward Wyznawca był synem króla Ethelreda II Bezradnego i Emmy, córki Ryszarda I Nieustraszonego, księcia NormandiiFoto: Morphart Creation/Shutterstock

Przyglądaliśmy się długotrwałemu współzawodnictwu braci i przyrodnich braci o sukcesję oraz sprytnym taktykom kobiet manipulujących kandydatami do korony. Było trochę też o Swenie Widłobrodym (zięciu Mieszka, który podbił Anglię) i Kanucie Wielkim oraz o prawach sukcesyjnych Wilhelma Zdobywcy.

Przede wszystkim jednak staraliśmy się dociec, kim - jakim władcą i człowiekiem - był jedyny święty angielski król, czyli Edward Wyznawca.


Posłuchaj
59:17 2024_04_06 23_00_43_PR2_Mediewanna.mp3 Edward Wyznawca - ostatni anglosaski król Anglii (Mediewanna/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Mediewanna

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: prof. Jakub Morawiec (Uniwersytet Śląski)

Data emisji: 6.04.2024

Godz. emisji: 23.00

pg/pj

Czytaj także

Edward III i wojna stuletnia

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 00:00
O angielsko-francuskim konflikcie, który przeszedł do historii jako wojna stuletnia rozmawialiśmy w audycji z prof. Jerzym Pysiakiem, mediewistą z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodrigo Díaz a jego wizerunek w "Pieśni o Cydzie"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2024 00:00
Gościem audycji z cyklu "Mediewanna" była Joanna Mendyk, autorka książki "Dwie twarze bohatera. Rodrigo Díaz a jego wizerunek w »Pieśni o Cydzie«".
rozwiń zwiń