Polskie Radio
Section05
rycerz

Działalność Zakonu Rycerzy Jana Pawła II

Powstali z tęsknoty za wartościami. W świecie, w którym rządzi pieniądz i zachwiana jest moralność, stali się widoczni idąc pod prąd antywartościom, tak jak czynił to ich duchowy patron, dziś święty, Jan Paweł II. Zakon Rycerzy Jana Pawła II został zbudowany dla mężczyzn i przez mężczyzn, którzy wyznaczają sobie drogę życia poprzez wartości takie jak wiara, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wiara religia Kościół Jan Paweł II rycerz chrześcijaństwo katolicyzm

Homo nobilis i Homo militians - wzorce osobowe w średniowiecznej i sarmackiej Polsce

– Wzorce osobowe są tak stare, jak stara jest ludzkość. Warto je badać, bo są jednocześnie system wartości, a to właśnie na podstawie norm i zasad ocenia się znaczenie społeczeństwa – powiedziała prof. Urszula Świderska–Włodarczyk, znawczyni historii czasów nowożytnych. W audycji „Wszystko jest Historią” rozmowa na temat wzorców osobowych w średniowiecznej i sarmackiej Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fakty opinie ciekawostki rycerstwo Grunwald rycerz Rzeczpospolita średniowiecze

Rycerze XXI wieku. Laptop i garnitur zamiast zbroi

Dokładnie 608 lat temu na Polach Grunwaldzkich stanęły na przeciwko siebie dwie armie, w skład których wchodził kwiat rycerstwa z całego ówczesnego świata. Stanęli na „Boży Sąd”. W tym roku pod Grunwaldem znowu będzie wielka bitwa. A w Familijnej Jedynce zastanwialiśmy się co się stało z rycerskimi ideałami i czy męski kodeks rycerski mówiący jak wieść szlachetne życie wciąż jest aktualny?
Zobacz więcej na temat:  rycerstwo rycerz bitwa pod grunwaldem historia Polski