Wsłuchaj się w świat. Ethno Port

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2024 16:00
20 czerwca poznański CK Zamek otwiera swe podwoje dla wszystkich miłośników muzyki etno! Rozpoczyna się jeden z większych festiwali world music w Polsce - Ethno Port! To jego 17 edycja!
Audio
  • EthnoPort 2024. Mówią dyrektorka i artyści (Dwójka/Źródła)
Ethnoport
EthnoportFoto: mat. promocyjne

W dzisiejszych Źródłach, na dzień przed rozpoczęciem festiwalu Ethno Port nasze studio odwiedzi Bożena Szota - dyrektorka wydarzenia. Z Kubą Borysiakiem porozmawia o gwoździach tegorocznego programu i wydarzeniach, których zdecydowanie nie warto pominąć.

Festiwal Ethno Port  to wyjątkowe wydarzenie, które wsłuchuje się w świat oraz pozwala odkrywać muzykę i tradycje różnych jego regionów. Główną ideą festiwalu jest poznawanie różnorodności artystycznej oraz budowanie otwartości na niezwykłość i oryginalność brzmień wielu twórców.

Festiwal przyciąga zarówno miłośników szeroko pojętej muzyki etnicznej, jak i osoby  zainteresowane kulturą i sztuką ludową. To miejsce wymiany doświadczeń i nawiązywania międzynarodowej współpracy, niesamowita okazja do poznawania tradycji muzycznych, nowych dźwięków, głosów i instrumentów.  

Wartości, do jakich się odwołujemy to poszanowanie wolności i odrębności poszczególnych kultur oraz podziw dla muzyków z różnych stron świata, którzy konsekwentnie odwołują się do własnych korzeni. Każda edycja festiwalu, to również możliwość skomentowania aktualnych wydarzeń, próba odpowiedzi na otaczające nas zło. Poszukujemy ich, posługując się, między innymi uniwersalnym językiem muzyki. [mat. organizatora]


W tym roku muzyka festiwalu Ethno Port rozbrzmiewać będzie ze trzech scen, w tym jednej plenerowej - w parku Adama Mickiewicza. To nasz ukłon w stronę publiczności - chcemy wspólnie świętować przy otwartej scenie w centrum Poznania, mówi Bożena Szota, dyrektorka festiwalu.

Hasło festiwalu to ci trzeba przyznać, że organizatorzy nie rzucają słów na wiatr. W tym roku możemy usłyszeć artystów z Korei Południowej, Mongolii, Indii, RPA, Mauritiusa, Palestyny czy ludu Sami. Zatańczymy do serbo-łużyckich melodii, pokołyszemy przy międzynarodowych projektach muzycznych.

haratago-hd-11©NahiaGarat-2048x1367.jpg
Śpiew, samotność i góry. Pieśni pasterskie od Haratago

Na festiwalu Ethno Port pojawią się twórcy kultywujący muzyczne tradycje swoich przodków. To między innymi Abaim - zespół związany z fundacją o tej samej nazwie. Od powstania w 1988 roku, Abaim działa, by zjednoczyć i zharmonizować różne tradycje muzyczne istniejące w Republice Mauritiusa. Grupa promuje swoje niematerialne dziedzictwo: język ojczysty, muzykę, pieśni, taniec, zabawy i historię. Norweski zespół Gabba, prowadzony przez mistrza stylu wokalnego joik Johna André Eira, specjalizuje się w lapońskim "bluesie tundrowym". Grupa przybliża muzykę rdzennych mieszkańców Europy Północnej. Z kolei baskijski zespół Haratago eksperymentuje, odkrywa na nowo moc modalnych melodii, którymi są Basa Ahaide.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 19.06.2024

Godzina emisji: 15.15