"Kamień z Księżyca". Janusz Płoński i alternatywna wersja historii przełomu lat 80. i 90.

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2025 17:50
Polska przełomu lat 80. i 90. Upada komunizm, elektryk ze Stoczni Gdańskiej zostanie prezydentem, a amerykańskiemu senatorowi, niemieckiemu bankierowi oraz przedstawicielom europejskiej finansjery często i w różnych okolicznościach towarzyszy niezmiernie rezolutna Justynka, matka dziesięcioletniego Kamilka, a przy okazji czynna zawodowo prostytutka. Gościem audycji "Wybieram Dwójkę" był Janusz Płoński - dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista, a także autor książki "Kamień z Księżyca".
Janusz Płoński to polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista. Współautor scenariusza serialu Alternatywy 4.
Janusz Płoński to polski dziennikarz, scenarzysta, dokumentalista. Współautor scenariusza serialu "Alternatywy 4".Foto: TVP/PAP/Ireneusz Sobieszczuk

Główną bohaterkę irytuje ciągłe przeliczanie według odpowiedniego kursu dewizowych klientów. Sugeruje jednemu z niemieckich finansistów wprowadzenie ogólnoeuropejskiej waluty. Zachwycony pomysłem obiecuje porozmawiać o nim z kanclerzem Kohlem. Amerykański senator pomaga w demokratycznym przewrocie politycznym, spotykając się z najważniejszymi osobami na polskiej scenie politycznej, ale najchętniej z Justynką. Zauroczony ofiarowuje jej niezwykły prezent – odłamek skały księżycowej przywiezionej z misji kosmicznej Apollo 11. Tytułowy kamień z Księżyca okazuje się mieć naprawdę niezwykłe właściwości... 


>>> Posłuchaj rozmowy z Januszem Płońskim o książce "Kamień z Księżyca"


"Kamień z Księżyca"

- Powieść pojawiła się na targach książki. Pisząc tę książkę, przypomniałem sobie anegdotkę o pewnym amerykańskim producencie, na temat którego krążyło w środowisku wiele opowieści, a on zawsze chciał je poznać. Pomyślałam, że to ja teraz będę tworzył historię. Ona niekoniecznie musi trzymać się prawdy, by być fajna. Ludzie czekają też fantazję i lubią tych, którzy dobrze fantazjują - mówił w Dwójce Janusz Płoński, dziennikarz, scenarzysta i dokumentalista.

Czytaj także:

Mieszanka rzeczywistości z fikcją

- Mieszanka, jaką znaleźć można w tej książce, daje obraz pewnej rzeczywistości.  W czasach, o których piszę, fakty też mieszały się z fantazją, a prawda z fałszem - zauważa. - To był bardzo trudny okres. Biorą się za jego opisywanie różni fachowcy. Niektórzy robią to bardzo poważnie, a inni w sposób zafałszowany. Ja pomyślałam o walorze poznawczym. Młodzi ludzie powinni złapać klimat i detale, które świadczą o tej rzeczywistości. Będą mogli sobie zbudować obraz człowieka, który konsumował tamte czasy na co dzień - powiedział w rozmowie. 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: Janusz Płoński (dziennikarz, scenarzysta i dokumentalista)

Data emisji: 21.05.2025

Godz. emisji: 16.30

mat. wydawnicze/ zch


Czytaj także

Gartenvorstad w Ciechanowie. Miasto ogród, którego korzenie sięgają III Rzeszy

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2025 17:34
- Przedmieście, które zostało zbudowane podczas II wojny światowej przez III Rzeszę w Ciechanowie, czerpie mocno z idei miasta ogrodu, będąc jednocześnie narzędziem kolonizacji. Chodziło o stworzenie sielskiego, zielonego krajobrazu, ale po to, żeby przejmować zdobyte tereny i tworzyć dobre warunki bytowe dla swoich osadników - mówiła w Dwójce Barbara Nawrocka, kuratorka wystawy "Plantstoria".
rozwiń zwiń