Spotkania mistrzów i młodych talentów. Rusza Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2025 18:00
Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa powstała z inicjatywy Polish Cello Quartet – tworzonego przez Tomasza Darocha, Wojciecha Fudalę, Krzysztofa Karpetę oraz Adama Krzeszowca. Ci czterej wybitni wiolonczeliści powołali do życia projekt umożliwiający adeptom gry na tym instrumencie doskonalenie swoich umiejętności pod okiem profesjonalistów.
Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa powstała z inicjatywy Polish Cello Quartet  tworzonego przez Tomasza Darocha, Wojciecha Fudalę, Krzysztofa Karpetę oraz Adama Krzeszowca.
Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa powstała z inicjatywy Polish Cello Quartet – tworzonego przez Tomasza Darocha, Wojciecha Fudalę, Krzysztofa Karpetę oraz Adama Krzeszowca.Foto: Łukasz Rajchert/mat. pras.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

To już 12. edycja Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej – wydarzenia, które na stałe wpisało się w muzyczny krajobraz regionu. Choć w tegorocznej odsłonie pojawiły się pewne zmiany, organizatorzy nie rezygnują z tradycji. Akademię inauguruje koncert w Nysie, w kościele pw. świętych Piotra i Pawła. To właśnie tam zabrzmią dźwięki wiolonczeli w ramach wieczornego cyklu "Late Night Bach" – kameralnego spotkania z muzyką mistrza baroku, które od lat otwiera festiwalowe wydarzenia.

Czytaj też:

Koncerty w Nysie, warsztaty w Borowej

Choć koncert inauguracyjny tradycyjnie odbywa się w Nysie, tegoroczna edycja warsztatów została przeniesiona do pałacu w Borowej. To właśnie tam młodzi wiolonczeliści rozwijają swoje umiejętności pod okiem mistrzów. Zmiana lokalizacji nie oznacza jednak zerwania z dotychczasowymi więzami – organizatorzy chcą podtrzymać bliską relację z partnerami i mieszkańcami Nysy, którzy przyzwyczaili się już do obecności Akademii w lipcowe wieczory. 

Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa to przede wszystkim intensywne warsztaty – choć w świecie muzycznym często używa się określenia "kursy mistrzowskie", organizatorzy wolą mówić właśnie o warsztatach. Ich program jest bowiem niezwykle szeroki i skierowany głównie do młodych adeptów sztuki wiolonczelowej – zarówno studentów akademii muzycznych, jak i uczniów szkół II stopnia. Uczestnicy pracują indywidualnie z pedagogami, ale równie istotnym elementem są zajęcia zespołowe. Tworzone są kameralne składy: kwartety, kwintety, a nawet sekstety i oktety wiolonczelowe, co pozwala młodym muzykom nie tylko doskonalić technikę, lecz także rozwijać umiejętności współpracy i wspólnego muzykowania.

- W tym roku uczestnicy zagrają nie tylko w kwartetach, ale też w kwintecie, sekstecie i oktecie - podkreślali Krzysztof Karpeta i Tomasz Daroch - organizatorzy wydarzenia.

Spotkania z wybitnymi pedagogami

Oprócz zajęć indywidualnych i kameralnych, ważnym elementem Akademii są także orkiestry wiolonczelowe – imponujące zespoły złożone wyłącznie z wiolonczelistów, które dają uczestnikom szansę na doświadczenie gry w większym składzie. Program warsztatów uzupełniają wykłady tematyczne oraz spotkania z wybitnymi pedagogami z kraju i zagranicy, co czyni z Akademii nie tylko miejsce nauki, ale i inspirującej wymiany doświadczeń.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę 

Prowadzenie: Adam Suprynowicz

Data emisji: 4.07.2025

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Karol Marianowski: z cyklem "Z klasyką przez Polskę" jesteśmy od początku

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 11:30
- Boarte Piano Trio, którego jestem członkiem wraz z Konradem Skolarskim i Arkiem Nadrzyckim, od początku bierze udział w przepięknym cyklu koncertowym, który organizuje Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Podróżujemy po Polsce, po małych miejscowościach, często po wsiach, z koncertami i docieramy do publiczności, która ma ograniczony kontakt z kulturą - mówił w Dwójce wiolonczelista Karol Marianowski.
rozwiń zwiń