"Dziecko z pyłu". Z Wietnamu do USA, by po 50 latach zobaczyć ojca

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2026 16:35
Film dokumentalny "Dziecko z pyłu" był realizowany przez wiele lat na kilku kontynentach, a reżyserka Weronika Mliczewska z niezwykłą wrażliwością i konsekwencją stworzyła intymny, wielowymiarowy portret swojego bohatera, towarzysząc mu w najtrudniejszych momentach życiowej podróży.
W emocjonalnej podróży, gdzie uśmiech wkrada się przez łzy, bohater dokumentu Dziecko z pyłu oprócz ojca odnajduje coś jeszcze  siłę, by uwolnić się od traum przeszłości i zbudować nową przyszłość
W emocjonalnej podróży, gdzie uśmiech wkrada się przez łzy, bohater dokumentu "Dziecko z pyłu" oprócz ojca odnajduje coś jeszcze – siłę, by uwolnić się od traum przeszłości i zbudować nową przyszłośćFoto: materiały prom.

Sang to jedno z setek tysięcy dzieci pozostawionych przez amerykańskich żołnierzy po wojnie w Wietnamie. Stygmatyzowany i opuszczony, przez całe życie tęskni za ojcem, którego nigdy nie miał. Niespodziewanie odnajduje go - jest ciężko chory i mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Spotkanie z ojcem to życiowe marzenie Sanga, lecz cena jest wielka. Jedyny sposób, aby go zobaczyć, to na stałe przenieść się do USA, zostawiając dorosłą córkę, wnuka i ukochaną żonę. Po przybyciu do Ameryki odkrywa, że jego marzenie o przynależności zderza się z rzeczywistością. Nowa kultura jest dla niego obca, a kontakt z amerykańską rodziną utrudniają różnice kulturowe. W emocjonalnej podróży, gdzie uśmiech wkrada się przez łzy, Sang w poszukiwaniu ojca odnajduje coś jeszcze – siłę, by uwolnić się od traum przeszłości i zbudować nową przyszłość.

To opis dokumentu "Dziecko z pyłu" w reżyserii Weroniki Mliczewskiej, która będzie gościem "Poranka Dwójki". Początek rozmowy o godz. 8.30.

Ponadto w audycji:

  • 120. rocznica urodzin laureata Literackiego Nobla Samuela Becketta,
  • antologia tekstów poświęconych Grupie "Zamek",
  • rekomendacje kulturalne dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie prof. Andrzeja Szczerskiego,
  • wydarzenia związane z 100 urodzinami Programu 1 Polskiego Radia,
  • premiera "Requiem dla snu" w reż. Jakuba Skrzywanka,
  • przegląd prasy autorstwa Katarzyny Hagmajer-Kwiatek,
  • Płyta tygodnia.

***

Na "Poranek Dwójki" w czwartek (16.04) w godz. 6.00-9.00 zaprasza Małgorzata Nieciecka-Mac.

Czytaj także

Między filmem, antropologią a pomocą. "Dziecko z pyłu" Weroniki Mliczewskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2026 12:30
W jej pracach zawsze liczyły się podróże. Mówi o sobie, że jest storytellerką, bo opowiada o różnych kulturach i małych społecznościach. Weronika Mliczewska, reżyserka nagradzanego filmu dokumentalnego "Dziecko z pyłu", opowiadała  w Dwójce o swojej drodze twórczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pan Nikt kontra Putin", czyli między śmiechem a grozą

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2026 12:51
Nauczyciel z prowincjonalnego miasta na Uralu, ukrywając się za szkolną kamerą, zaczyna dokumentować rzeczywistość, która z dnia na dzień wymyka się spod kontroli. Nagrodzony Oscarem "Pan Nikt kontra Putin" pokazuje, jak zwykła szkoła staje się narzędziem państwowej propagandy, a jej uczniowie – trybikami wojennej machiny. Gdy wojna wkracza do klas, Pasza Talankin musi odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jedna osoba może przeciwstawić się systemowi.
rozwiń zwiń