Muzyka Blocha na skrzypce i orkiestrę

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 23:25
Pytani o muzykę Ernesta Blocha odpowiadamy od razu, wymieniając "Schelomo" na wiolonczelę i orkiestrę. A jak wygląda muzyka Blocha na skrzypce i orkiestrę?
Ernest Bloch
Ernest BlochFoto: Unknown Artit/Bridgeman Images – RDA/Forum

Jak brzmi koncert skrzypcowy Blocha? Czym się charakteryzuje? Jaka to partytura? Na wszystkie te pytania starał się odpowiedzieć w swojej audycji Łukasz Borowicz.

***

Program:

Ernest Bloch Koncert skrzypcowy

wykonawcy: Roman Totenberg - skrzypce, Orkiestra Opery Wiedeńskiej, dyr. Vladimir Golschmann

wyd. Vanguard Classics 2006


Posłuchaj
56:51 2023_06_23 22_30_39_PR2_Karnawal_instrumentow.mp3 Muzyka Blocha na skrzypce i orkiestrę (Karnawał instrumentów/Dwójka)

 

Dlaczego utwory jednych kompozytorów brzmią lepiej od utworów innych twórców? Na czym polega instrumentacja?

W audycji "Karnawał instrumentów" przyglądamy się tajnikom sztuki pisania na instrumenty, a punktem wyjścia są opowieści o wszystkich instrumentach orkiestry symfonicznej - opowieści słowne i czysto muzyczne.

Do świata Christopha Willibalda Glucka, Hectora Berlioza, Johanna Straussa i wielu innych mistrzów instrumentacji w każdy piątek w Programie 2 Polskiego Radia zaprasza Łukasz Borowicz - utytułowany dyrygent, szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej i dyrektor muzyczny Filharmonii Poznańskiej oraz I dyrygent gościnny Filharmonii Krakowskiej, a także laureat Nagrody Mediów Publicznych 2022 w kategorii Muzyka.

***

Tytuł audycji: Karnawał instrumentów

Prowadził: Łukasz Borowicz

Data emisji: 23.06.2023

Godz. emisji: 22.30

pg

Czytaj także

Arnold Schönberg - Koncert skrzypcowy op. 36

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 23:00
W tym wydaniu audycji "Karnawał instrumentów" przyjrzeliśmy się Koncertowi skrzypcowemu austriackiego kompozytowa Arnolda Schönberga.
rozwiń zwiń