Piotr Majewski: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe musi patrzeć w przyszłość i wspierać muzyków

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2023 10:00
- Możemy się chwalić wspaniałą historią, ale nie to powinno stanowić o sile stowarzyszenia. Jesteśmy od tego, aby artystów otoczyć opieką. Chcielibyśmy za pośrednictwem wielu fundacji i międzynarodowych organizacji uzyskiwać wsparcie i fundusze przede wszystkim dla młodego jazzu. Do PSJ powinien zapisać się każdy, kto kocha dobrą muzykę - mówił w Dwójce Piotr Majewski, nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.
Piotr Majewski w Studiu im. Agnieszki Osieckiej
Piotr Majewski w Studiu im. Agnieszki OsieckiejFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
  • Gościem "Poranka Dwójki" był nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego - Piotr Majewski.
  • Rozmawialiśmy o wizji i wyzwaniach związanych z nowym stanowiskiem.

Polskie Stowarzyszenie Jazzowe - promocja jazzu, jego upowszechnienie i edukacja

Piotr Majewski to dziennikarz, komentator muzyczny przez lata związany z Polskim Radiem. W Programie III był autorem i współautorem legendarnych audycji jazzowych. W Dwójce rozmawialiśmy o wizji i wyzwaniach związanych z objęciem stanowiska prezesa Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. - Nie musi to być przedsiębiorstwo, powinniśmy się skupić na promocji jazzu i jego upowszechnienia, edukacji jazzowej. Zauważam renesans popularności tej muzyki wśród młodych ludzi, to należy wykorzystać - mówił.  

PSJ musi iść do przodu

Dodał, że PSJ musi iść do przodu, a nie wciąż spoglądać wstecz. - Możemy się chwalić wspaniałą historią, ale nie to powinno stanowić o sile stowarzyszenia. Muzycy powinni czuć nasze wsparcie, np. młodzi artyści uzyskać obsługą prawna czy menadżerską. Przy podpisywaniu pierwszych umów czasami są problemy z rozsądnymi decyzjami, jesteśmy od tego, aby artystów otoczyć opieką. Chcielibyśmy za pośrednictwem wielu fundacji i międzynarodowych organizacji uzyskiwać wsparcie i fundusze przede wszystkim dla młodego jazzu. Do PSJ powinien zapisać się każdy, kto kocha dobrą muzykę - podkreślił Piotr Majewski.

Czytaj też:

Wrócić do czasów świetności

- Polskie Stowarzyszenia Jazzowe od blisko 70 lat skupia środowisko wszystkich, którzy kochają jazz i ten sposób muzycznej ekspresji. Na początku w 1954 roku było to stowarzyszenie tylko muzyków, którzy się nawzajem wspierali. Później się rozwijało i rozrastało, przyjmowało w swe szeregi również osoby zajmujące się propagowaniem jazzu, organizowaniem koncertów. Najlepszy czas PSJ to lata 70. i 80., potem było gorzej. Chcemy wrócić do czasów świetności - zapewnił rozmówca Rocha Sicińskiego.


Posłuchaj
20:11 2023_12_01 09_29_55_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Piotr Majewski: Polskie Stowarzyszenie Jazzowe musi patrzeć w przyszłość i wspierać muzyków (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Piotr Majewski (nowy prezes Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego, dziennikarz, komentator muzyczny przez lata związany z Polskim Radiem)

Data emisji: 1.12.2023

Godzina emisji: 9.30

mo/pg

Czytaj także

Muzyczny wszechświat Weather Report

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 00:00
Amerykańska supergrupa wykonująca muzykę jazz fusion nie tylko obezwładniała słuchaczy maestrią swych kompozycji i finezją ich wykonania, ale również wywierała wpływ na wielu innych artystów. Jedną z najwybitniejszych uczennic nowojorczyków jest wszechstronnie uzdolniona Esperanza Spalding.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie dnia z Ellą, Marcusem i kolegami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2021 00:15
W czasie między dniem a snem, najlepiej, jeśli zabrzmi klasyka jazzu, fusion, może czasem soulu i r'n'b. To wystarczy, by się pozbyć stresów, trochę wyciszyć, na spokojnie podsumować miniony dzień i zaplanować kolejny.
rozwiń zwiń