Stefan Nowaczek: bratu czasem skrzypce leciały z rąk ze zmęczenia...

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:00
Jakub Borysiak i Piotr Kędziorek rozmawiają ze słynnym skrzypkiem z Powiśla, laureatem m.in. "Złota Baszty" na Festiwalu W Kazimierzu Dolnym.
Audio
  • Stefan Nowaczek: bratu czasem skrzypce leciały z rąk ze zmęczenia... (Źródła/Dwójka)
Stefan Nowaczek  w Studiu PR im. Władysława Szpilmana
Stefan Nowaczek w Studiu PR im. Władysława SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź / PR2

Ten multiinstrumentalista (gra także na akordeonie i harmonii trzyrzędowej) rozpoczynał muzykowanie w rodzinnej kapeli, towarzysząc ojcu (basy) i starszemu bratu (skrzypce) na bębnie. - Brat, jak zaczął na dobre grać, to mało kiedy w domu bywał. Grywał wesela w środy, soboty i niedziele. Czasami do ze zmęczenia skrzypce z rąk mu leciały - wspomina artysta.

Sam uczył się gry, przysłuchując się kapeli brata (ten czasami zabierał go na zabawy) oraz występując z ojcem przy mniejszych okazjach, jak chrzciny, zaręczyny czy swaty (te ostatnie często kończyły się ponoć niepowodzeniem, gdy nie udało się wynegocjować satysfakcjonującej "stawki" za pannę młodą...). Ważnym momentem był występ w zastępstwie brata na jego... własnym weselu (starszy musiał bowiem w tym czasie grać muzykę na innej imprezie).

A zapytany o legendy towarzyszące skrzypkom Stefan Nowaczek odpowiedział: - Był na Radomszczyźnie słynny skrzypek Hołka. Ponoć, jak chciał sobie potańczyć, to wieszał skrzypce na gwoździu i lampę zgasił. Skrzypce grały same, a on pannę brał i tańczył…

Więcej o innych muzykantach oraz prawdziwej biedzie w nagraniu "Źródeł".

mm

Zobacz więcej na temat: folk MUZYKA sztuka ludowa
Czytaj także

Folkowe zapusty w Dwójce - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 18:14
Za nami kolejny koncert z cyklu "Muzyczna Scena Tradycji”. Na scenie wystąpili Kapela Niwińskich z Otwocka oraz muzycy ludowi z Radomszczyzny i Powiśla Maciejowickiego: Jan Kmita oraz Stefan Nowaczek.
rozwiń zwiń