Na weselach bywało niebezpiecznie...

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:00
- Trzeba było cały czas grać, bo inaczej krzyczeli "graj, masz zapłacone". Żeby robić sobie przerwy, nauczyłem się palić. Ale, choć zdarzały się bijatyki, muzyków co najwyżej zaczepiano - wspominał dawne wesela Jerzy Dzierżek z Sierzchów. Ten wybitny skrzypek wystąpił na inauguracji Nowej Tradycji.
Audio
  • Na weselach bywało niebezpiecznie... (Źródła/Dwójka)
Jerzy Dzierżek z Sierzchów
Jerzy Dzierżek z SierzchówFoto: Ewa Sławińska-Dahlig

- Pierwsze moje granie to było ze smyka od kobyły. Włosie z kity się naciągało i wychodziły jakieś dźwięki. Pierwsze skrzypce sprawił mi tata. Zamiast strun były sznurki naciągane, bo przecież nie mieliśmy strun - opowiadał artysta Annie Szewczuk i Kubie Borysiakowi. - Za to po wojnie wszędzie były kable, więc można było zakładać struny, jakie się chciało - dodał.

Po wojnie Jerzy Dzierżek stał się jednym z najwybitniejszych skrzypków rawskich. Dziś jest jednym z ostatnich. Mieszka w miejscowości Sierzchowy. Repertuar - oberki śpiewaki - przejął po nieżyjących już muzykantach z okolic Rawy: Józefie Ozimku, Habrze (Hobrze) z Bobrowca, kapeli Owczarków (skrzypka Stanisława Owczarka). Aktualnie gra w kapeli z Marianem Szczurem (akordeon) i Janem Szczurem (bęben z talerzem). W 2012 roku debiutował jako solista-instrumentalista na festiwalu w Kazimierzu, otrzymując II nagrodę.

W magazynie "Źródła" artysta opowiadał przede wszystkim o dawnych weselach. Dlaczego po jednym ślubie następowały czasem dwie zabawy, czemu jazda wozem do kościoła mogła być niebezpieczna i dlaczego skrzypkowi lepiej gra się z basami niż z akordeonem? Odpowiedzi w załączonym nagraniu.

Jerzy Dzierżek wystąpił na inauguracji Nowej Tradycji w koncercie Muzyka Źródeł: Mazowsze>>>

mm/pj

Zobacz więcej na temat: folk Mazowsze Nowa Tradycja
Czytaj także

Nowa Tradycja 2014 - poznaj program, kup bilety

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 14:39
Oto szczegółowy program 17. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" oraz informacje o warunkach wstępu na festiwalowe koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2014 – przewodnik multimedialny

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2014 12:43
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na początek Muzyka Źródeł "Mazowsze". Rusza "Nowa Tradycja" 2014

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 10:00
- Tradycją tego festiwalu jest, że rozpoczynamy od tego, co inspiruje wielu muzyków, którzy biorą udział w konkursie muzyki folkowej - powiedziała w radiowej jedynce Anna Szewczuk, szefowa Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
rozwiń zwiń