Namysłowski i górale zszokowali Meksykanów

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 16:00
Namysłowski z góralami gra już od 20 lat. Uroczystości jubileuszowe odbędą się podczas imprezy Jazz Camping na Kalatówkach. Obecność zapowiedzieli wszyscy członkowie pierwszego składu oraz pomysłodawca projektu - Zbigniew Namysłowski.
Audio
  • 20-lecie projektu Namysłowski i górale - rozmowa ze Zbigniewem Namysłowskim (Źródła/Dwójka)
  • Muzykowanie w podhalańskiej rodzinie Lassaków-Heliosów (Źródła/Dwójka)
Zbigniew Namysłowski na uroczystości wręczenia Fryderyków w 2007 roku
Zbigniew Namysłowski na uroczystości wręczenia Fryderyków w 2007 rokuFoto: PAP/Leszek Szymański

Jako pianista jazzowy Namysłowski zadebiutował w 1955 roku, potem grał na puzonie, wiolonczeli oraz na saksofonie altowym, który stał się dla niego najważniejszym instrumentem. W połowie lat 60. zaczął z powodzeniem łączyć jazz z muzyką etniczną, a w latach 90. stworzył projekt "Namysłowski i górale" nagrodzony m. in. Fryderykiem oraz tytułem "Jazzowej płyty roku".

- Utwory na ten album wybierałem świadomie, pod kątem harmonii i skali. Żeby to łatwo grało się po jazzowemu. Szczególnie podobała mi się "Skarga Podhala". Na krążku wykorzystaliśmy także moją autorską kompozycję "Zagubiona owieczka" - wspominał artysta. - Ta płyta otworzyła nam drzwi do wielu sal koncertowych. Premierowo materiał zagraliśmy na festiwalu Jazz Jamboree w 1994 roku, potem mieliśmy zagraniczne wyjazdy, m. in. do Niemiec i Francji, a ukoronowaniem była wycieczka do Meksyku, na festiwal Cervantino. Dla Meksykanów nasz występ to był szok. Zarówno w warstwie dźwiękowej, jak i wizualnej, bo górale jak zwykle wystąpili pięknie wystrojeni w swoje ludowe stroje.

20-lecie projektu stało się okazją do jubileuszowego spotkania, które odbędzie się na 18. Jazz Campingu - w dniach od 29 września do 5 października 2014 roku na Kalatówkach w Tatrach. Udział weźmie w nim ponad 50 muzyków - w tym. m. in.  Leszek Możdżer, Robert Murakowski, Sławek Jaskułke, Maciej Garbowski, Tomasz Pruchnicki, Jacek Kochan i Jerzy Bartz.

W magazynie "Źródła" odwiedziliśmy także Lassaków-Heliosów - muzykująca rodzinę z Podhala.

Audycję prowadziła Maria Baliszewska.

(kul/mc)

Zobacz więcej na temat: Dwójka Jazz MUZYKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapela Braci Tarnowskich przywraca klimat wesel sprzed lat

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 14:36
Bracia Tarnowscy w całej swojej karierze zagrali na ponad 500 weselach. Pochodzą z bardzo muzykalnej rodziny – dźwięki otaczały ich od zawsze. – Myśmy się sami nauczyli. Nasz tatuś jak pracował, to cały czas śpiewał i te dźwięki są, bo je do dziś gramy – mówią laureaci festiwalu w Kazimierzu Dolnym z roku 2013.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poza szablonem. Krakowskie festiwale muzyczne

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 18:01
Sacrum Profanum rozpoczyna cykl jesiennych, krakowskich festiwali muzycznych. Jak ewoluowała ich formuła i jak one same zmieniają życie miasta? - Dzięki prestiżowym imprezom, takim jak Sacrum Profanum i Unsound, budujemy markę Krakowa - mówiła Magdalena Sroka, zastępca prezydenta Krakowa ds. kultury i promocji miasta. - Bo tożsamością naszego miasta jest kultura i właśnie tak chcemy być postrzegani w świecie.
rozwiń zwiń