X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 17:17
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
Audio
  • Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach (Źródła/Dwójka)
Fragm. okładki płyty Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach
Fragm. okładki płyty "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach"Foto: mat. promocyjne

Najdawniejsze nagrania, jakie znajdziemy na płycie, pochodzą z 1904 roku. Roman Zawiliński, filolog i etnograf z Krakowskiej Akademii Umiejętności, zarejestrował wówczas (jako pierwszy w historii polskiego folkloru muzycznego!) śpiewki ludowe wykonywane przez Jana Krzeptowskiego, syna słynnego Jana Krzeptowskiego-Sabały.

Jakie inne nagrania prezentowane są na płycie? W jaki sposób te rejestracje przetrwały do naszych czasów? W audycji rozmawialiśmy również o znaczeniu tych nagrań dla poznania historii muzyki Podhala oraz – słuchaliśmy, jak po ponad stu latach brzmią te niezwykłe podhalańskie kompozycje.

***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadzi: Anna Szotkowska
Goście: Aleksandra Szurmiak-Bogucka i Jacek Jackowski (etnomuzykolodzy, twórcy płyty "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach")
Data emisji: 29.12.2015
Godzina emisji: 12.00

jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:00
Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
rozwiń zwiń