Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 17:17
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
Audio
  • Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach (Źródła/Dwójka)
Fragm. okładki płyty Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach
Fragm. okładki płyty "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach"Foto: mat. promocyjne

Najdawniejsze nagrania, jakie znajdziemy na płycie, pochodzą z 1904 roku. Roman Zawiliński, filolog i etnograf z Krakowskiej Akademii Umiejętności, zarejestrował wówczas (jako pierwszy w historii polskiego folkloru muzycznego!) śpiewki ludowe wykonywane przez Jana Krzeptowskiego, syna słynnego Jana Krzeptowskiego-Sabały.

Jakie inne nagrania prezentowane są na płycie? W jaki sposób te rejestracje przetrwały do naszych czasów? W audycji rozmawialiśmy również o znaczeniu tych nagrań dla poznania historii muzyki Podhala oraz – słuchaliśmy, jak po ponad stu latach brzmią te niezwykłe podhalańskie kompozycje.

***
Tytuł audycji: Źródła
Prowadzi: Anna Szotkowska
Goście: Aleksandra Szurmiak-Bogucka i Jacek Jackowski (etnomuzykolodzy, twórcy płyty "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej na Podhalu ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego i Instytutu Sztuki PAN odtworzone po ponad stu latach")
Data emisji: 29.12.2015
Godzina emisji: 12.00

jp/mc

reklama

Czytaj także

Muzyczne korzenie wsi na nagraniach sprzed wieku

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2015 14:00
Mieszkańcy wsi tańczą i muzykują w zasadzie od zawsze, ale najstarsze zachowane zapisy audio i wideo pochodzą z końca XIX wieku. Ocalone przedwojenne nagrania zebrał Jacek Jackowski.
rozwiń zwiń