Tańce ludowe. Żegnamy dr Grażynę Dąbrowską

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 16:18
- Jej leksykon polskich tańców jest dla mnie biblią - mówił Janusz Prusinowski, który w Dwójce wspominał zmarłą w maju tego roku wybitną badaczkę muzyki tradycyjnej.
Audio
  • Tańce ludowe. Żegnamy dr Grażynę Dąbrowską (Źródła/Dwójka)
W 1975 roku Grażyna Dąbrowska napisała i wyreżyserowała wespół z ludowymi wykonawcami widowisko obrzędowe Wesele kurpiowskie. Na zdjęciu dziewczęta kurpiowskie w strojach odświętnych (zdjęci iustracyjne)
W 1975 roku Grażyna Dąbrowska napisała i wyreżyserowała wespół z ludowymi wykonawcami widowisko obrzędowe „Wesele kurpiowskie”. Na zdjęciu dziewczęta kurpiowskie w strojach odświętnych (zdjęci iustracyjne)Foto: Adam Chętnik, Public domain, Wikimedia Commons

Dr Grażyna Dąbrowska była etnografem i etnochoreologiem. Ocaliła przed zapomnieniem unikatową wiedzę o tanecznych tradycjach przede wszystkim na Kurpiach i na Mazowszu. - Zgromadzone przez nią zapisy filmowe to w wielu przypadkach jedyne wizualne rejestracje autentycznych tańców ludowych - podkreślał Janusz Prusinowski. - Na filmach bodajże z lat 50. XX wieku jest tylko obraz. Podczas oglądania w głowie odtwarzamy sobie frazy - dodawał muzyk.

Janusz Prusinowski wspominał niezwykłą skrupulatność badaczki w rekonstrowaniiu kultury ludowej. Śpiewaczkę mógł przekreślić w jej oczach źle zawiązany fartuch.

W audycji usłyszeliśmy archiwalną rozmowę z dr Grażyną Dąbrowską, a także wspomnienia Michaliny Wojtas, specjalistki od tańców beskidzkich oraz dra Tomasza Nowaka, etnomuzykologa z Uniwersytetu Warszawskiego.

***

Prowadzi: Anna Szotkowska

Gość: Janusz Prusinowski (muzyk), Michalina Wojtas (choreografka), Tomasz Nowak (etnomuzykolog)

Z nagrań archiwalnych: dr Grażyna Dąbrowska

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 12.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mc

Czytaj także

Kocirba. Opętani dziką muzyką Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:51
– Gdy po raz pierwszy usłyszałem skrzypce, bardzo długo musiano mnie uspokajać – mówił Jarosław Mazur z kapeli Kocirba o najwcześniejszym muzycznym przeżyciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń