Pół wieku Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2016 20:04
50. odsłona prestiżowego festiwalu śpiewaków i kapel ludowych rozpoczyna się w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Z okazji jubileuszu wspominaliśmy w Dwójce dokonania tej wyjątkowej imprezy.
Audio
  • Pół wieku Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (Źródła/Dwójka)
Kazimierz nad Wisłą, XIX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, 1980 r.
Kazimierz nad Wisłą, XIX Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, 1980 r.Foto: TVP/PAP- M. Stankiewicz

Celem kazimierskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych jest ochrona i dokumentacja tradycji autentycznego repertuaru, stylu muzykowania i śpiewu ludowego, a także popularyzacja i ożywianie tych tradycji w społeczeństwie poprzez promowanie kultury ludowej i folkloru.

Jak zmieniała się idea festiwalowych zmagań (ma on bowiem charakter konkursu) przez te pół wieku? - Lata 70. XX w. to zanik dawnego repertuaru, stąd regulamin został tak przeformatowany, żeby położyć nacisk na obrzędowe, archaiczne pieśni. Żeby przypomnieć stare ballady - wspominała jeden z punktów zwrotnych festiwalu jego wieloletnia jurorka Maria Baliszewska.


Zobacz także
kapel-plakat1200.jpg
Program 50. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych

O dokonaniach festiwalu, jego wielkich wykonawcach, przystawalności kryteriów oceny konkursu do współczesności Dwójkowa dziennikarka rozmawiała z Remigiuszem Mazur-Hanajem. Wysłuchaliśmy także wypowiedzi innych jurorów: prof. Jerzego Bartmińskiego i prof. Jana Adamowskiego.

W audycji przywołano również wiele nagrań muzyki związanej z kazimierską sceną.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Maria Baliszewska

Gość: Remigiusz Mazur-Hanaj

Data emisji: 21.06.2016

Godzina emisji: 12.00

pg/tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Jaworzynce ciągnie Czechami i Słowakami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 17:00
- Nasza gwara jest najbardziej odmienna spośród całej Trójwsi Beskidzkiej. To przekłada się na sposób śpiewania - mówiła laureatka ubiegłorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk.
rozwiń zwiń