W Jaworzynce ciągnie Czechami i Słowakami

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 17:00
- Nasza gwara jest najbardziej odmienna spośród całej Trójwsi Beskidzkiej. To przekłada się na sposób śpiewania - mówiła laureatka ubiegłorocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu śpiewaczka Monika Wałach-Kaczmarzyk.
Audio
  • Rozmowa z Moniką Wałach-Kaczmarzyk, śpiewaczką z Beskidu Śląskiego (Źródła/Dwójka)
Jedno z domostw w Jaworzynce, z którą od dziecka związana jest Monika Wałach-Kaczmarzyk
Jedno z domostw w Jaworzynce, z którą od dziecka związana jest Monika Wałach-KaczmarzykFoto: Maciej Zgadzaj, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Gwara używana przez artystkę różni się od tej, którą można na co dzień usłyszeć w beskidzkiej Jaworzynce. - Małżeństwa się coraz częściej mieszają między regionami i wtedy trzeba wypośrodkować mowę - wyjaśniała Monika Wałach-Kaczmarzyk. - Potem trudno jest nauczyć dzieci ładnego wyśpiewywania głosek zamiast ich ostrego ucinania - dodała.

Śpiewaczka ma wielu uczniów, ale też sama wciąż odwiedza starsze artystki w poszukiwaniu dawnego repertuaru. Co ciekawe, korzysta z rzadkiego dziś, choć starego jak świat sposobu zapisywania melodii.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Anna Szewczuk-Czech

Gość: Monika Wałach-Kaczmarzyk (śpiewaczka)

Data emisji: 23.06.2015

Godzina emisji: 12.00

mm/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Janko z Małej Łączki. Legenda Beskidu Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 15:24
- W momencie kiedy wchodzi w muzyczny trans, ma taką inwencję, że często inni muzykanci szokują się, że jeszcze skrzypce mogą wydobyć coś takiego - o żyjącym na odludziu w zgodzie z przyrodą Janie Sikorze opowiadała w Dwójce etnografka Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Beskid Śląski: instrumentem można było zabić wilka

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2014 15:00
O tajnikach instrumentów oraz o wołoskich wpływach w Beskidzie Śląskim opowiadał w archiwalnym nagraniu Jan Kawulok z Istebnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W Wielkim Tygodniu radia zakazywali"

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2015 16:33
- Czasem przed Wielkanocą chciało się posłuchać Krawczyka, ale rodzice przykręcali odbiorniki - o atmosferze świąt w Beskidzie Śląskim opowiadała Małgorzata Kiereś.
rozwiń zwiń