Muzyka z Szypliszk. "Tutaj każdy miał swoją pieśń"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:00
- Śpiewać umiał prawie każdy. Nawet gdy ktoś nie był popularnym śpiewakiem, to miał piosenkę, z którą był kojarzony - mówił w Dwójce Józef Murawski z zespołu "Pogranicze" z Szypliszk. Grupa w tym roku świętuje 35-lecie istnienia.
Audio
  • Józef Murawski o śpiewaniu na pograniczu polsko-litewskim (Źródła/Dwójka)
Fragment okładki płyty zespołu Pogranicze
Fragment okładki płyty zespołu "Pogranicze"Foto: materiały prasowe

Z okazji jubileuszu ukazała się płyta pt. "Zaśpiewaj słowiku". Zawiera ona nagrania "Pogranicza" pochodzące z archiwów Polskiego Radia. O muzycznych tradycjach regionu, z którego wywodzi się zespół, opowiadał w Dwójce śpiewak Józef Murawski. - Śpiewania na pograniczu polsko-litewskim było bardzo dużo. Ludzie znali tyle piesni, że na weselach, które trwały nieraz kilka dni, utwory się nie powtarzały - wspominał.

Józef Murawski zwracał uwagę na czynniki, które sprawiały, że kogoś uznawano za dobrego śpiewaka. Wspominał też dawne zabawy.

***

Prowadzi: Piotr Kędziorek

Gość: Józef Murawski (śpiewak zespołu "Pogranicze")

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 12.20

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

bch/mc

Czytaj także

Kocirba. Opętani dziką muzyką Lasowiaków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 15:51
– Gdy po raz pierwszy usłyszałem skrzypce, bardzo długo musiano mnie uspokajać – mówił Jarosław Mazur z kapeli Kocirba o najwcześniejszym muzycznym przeżyciu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

InFidelis: tęskniłyśmy do prostoty muzyki ludowej

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 12:00
- Wyzwaniem było, żeby przy pomocy dwóch instrumentów opowiedzieć jakąś historię, żeby nimi zaśpiewać - mówiły członkinie zespołu, który na 19. "Nowej Tradycji" zdobył drugą nagrodę i wyróżnienie publiczności "Burza Braw".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Tarnowski "skrzypi" solo w Kazimierzu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 19:47
– Jako kapela zdobyliśmy już wszystkie możliwe nagrody. Trzeba więc było spróbować zagrać jako solista – mówił skrzypek, który właśnie w kategorii solistów zdobył nagrodę na festiwalu w Kazimierzu.
rozwiń zwiń