Festiwal w Kazimierzu. Po raz pierwszy - dwie główne nagrody

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 13:02
- Dziewięcioro jurorów zgodnie zdecydowało, że przyznane zostaną dwie "Baszty" kapelom grającym muzykę z różnych regionów: jednej prezentującej melodie podhalańskie i drugiej grającej kujawiaki, mazurki i oberki centralnej Polski – mówiła w Dwójce Maria Baliszewska.
Audio
  • Zakończył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z muzykami kapeli Cmolaskie Chłopoki – zdobywcy I nagrody w kategorii "Folklor-kontynuacja" na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (Źródła/Dwójka)
  • Rozmowa z Janiną Chmiel z Wólki Ratajskiej, zdobywczynią Baszty kategorii solistów śpiewaków na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (Źródła/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/Creative Commons/hafl

festiwal_kapel_1200.jpg
"Festiwal w Kazimierzu jest świadectwem żywej kultury"

W Kazimierzu Dolnym zakończył się 52. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Wyjątkowo udany, bo wystąpiło ponad 870 wykonawców. Jury wysłuchało w dniach 22-24 czerwca: 25 kapel, 29 zespołów śpiewaczych, 10. instrumentalistów, 25. solistów śpiewaków, 10. wykonawców w kategorii folklor-kontynuacja oraz 21 grup w konkursie Duży-Mały.

- Poziom festiwalu był bardzo wysoki. Zauważyłam trend, że mamy coraz więcej młodych wykonawców. Zaprzecza on na szczęście mojemu dawnemu przekonaniu, że muzyka tradycyjna nie przetrwa - powiedziała Maria Baliszewska, jurorka festiwalu.

W kategorii kapel, ze względu na wyjątkowo wysoki i wyrównany poziom, jury postanowiło przyznać dwie główne nagrody: Kapeli Maćka Obrochty z Kościeliska (woj. Małopolskie) oraz Kapeli Romana Wojciechowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego (woj. Łódzkie).

- Przed trzydziestu laty byłam przekonana, że na festiwalu nie będzie komu grać i nie będzie komu przekazywać muzyki ludowej, bo starzy mistrzowie odejdą i powstanie pustka. Tymczasem zespół Macieja Obrochty z rocznika 1994, to młoda kapela, która weszła na scenę i właściwie od pierwszej nuty wszystkich zelektryzowała. Muzyka tradycyjna żyje i ma się coraz lepiej – przekonywała jurorka festiwalu w Kazimierzu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadzi: Kuba Borysiak

Gość: Maria Baliszewska (jurorka 52. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 15.00

mko/bch

Czytaj także

Święta z Kapelą Maliszów w Męcinie Małej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 15:30
W "Przestrzeniach kultury" złożyliśmy wizytę u zespołu w ich rodzinnej miejscowości na styku Beskidu Niskiego i Pogórza Jasielskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Po festiwalu folkowym "Nowa Tradycja"

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 15:04
Na tegorocznym konkursie pojawiły się zupełnie nowe pomysły na muzykę źródeł pełne elektroniki, eksperymentu i autorskiej reprezentacji. W tej odsłonie "Kiermaszu pod kogutkiem" spotykamy się z laureatami 21. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń