Aniela Murawska: kiedyś święta to było coś wspaniałego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 19:00
- Dużo się zmieniło, dzisiaj już się nie czeka na święta tak, jak kiedyś się czekało. Teraz ni ta choinka, ni to ciasto, ni prezenty już tak nie cieszą - wspominała członkini zespołu śpiewaczego Pogranicze z Szypliszk, Aniela Murawska. 
Audio
  • Członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk opowiadają o Bożym Narodzeniu na Suwalszczyźnie (Dwójka/Źródła)
Zespół Pogranicze podczas koncertu zorganizowanego 5 grudnia w Studiu PR im. Władysława Szpilmana
Zespół "Pogranicze" podczas koncertu zorganizowanego 5 grudnia w Studiu PR im. Władysława SzpilmanaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

- Kiedyś dzieci nie mogły się doczekać, żeby zobaczyć bombki czy zrobić łańcuszki na choinkę, a teraz to wszystko w sklepie jest i można się przed świętami napatrzeć. My robiliśmy pajacyki z wydmuszek, jabłka na choince wieszaliśmy i łańcuszki ze słomki czy z papieru, ciastka pieczone. Teraz nikt takich rzeczy nie wiesza - wspominała Aniela Murawska.

Jak opowiadali goście "Źródeł", tradycyjnie na Suwalszczyźnie choinkę ubierało się po kolacji w Wigilię, prezenty znajdywano pod choinką o poranku pierwszego dnia świąt. Na wigilijnym stole znaleźć można było co najmniej 12 potraw, głównie śledzia, suszone ryby i jabłka, dania z kapustą i grzybami oraz dania z makiem.

- Siedziało się przy kuchni, bo tam było ciepło. Pomieszczenie na jesień się bieliło, żeby było czysto. Pranie robiło się dużo wcześniej przed świętami, koszulę i bieliznę wkładało się nowe - strasznie kłuły, bo były lnianie, poza tym tkane ręcznie. Kiedyś święta to było coś wspaniałego - opowiadała Aniela Murawska.

Bożonoradzeniowe tradycje opisywał także członek Pogranicza, Leon Racis: - Uważano, że wszystkie prace trzeba zrobić do Bożego Narodzenia. Sieczkę dla bydła, wymłocanie, wszystko robiliśmy przed świętami. U nas w domu potrawy i wszystkie talerze stały bezpośrednio na sianie, nie było obrusa. W Wigilię najważniejsze było częstowanie się opłatkiem, do tego odmawiano modlitwy i wspominano zmarłych, których zabrakło na te święta przy stole.

***

Tytuł audycjiŹródła

Prowadził: Piotr Kędziorek

Goście: Aniela Murawska i Leon Racis (członkowie zespołu Pogranicze z Szypliszk)

Data emisji: 21.12.2018

Godzina emisji: 15.15

at/gs

 

Zobacz więcej na temat: folklor Piotr Kędziorek
Czytaj także

Pogranicze na Muzycznej Scenie Tradycji. Zobacz wideo

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2016 12:00
W Studiu Polskiego Radia im. W. Szpilmana gościliśmy zespół śpiewaków z wiosek w gminie Szypliszki położonych na Suwalszczyźnie przy granicy polsko-litewskiej.
rozwiń zwiń