Muzyka Górnego Śląska na nowo

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 08:30
Gośćmi audycji byli Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz z zespołu Krzikopa, czyli laureaci trzeciej nagrody w konkursie Nowa Tradycja za "współczesne odczytanie wielowiekowych tradycji Górnego Śląska".
Audio
  • Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz z zespołu Krzikopa opowiadają o swoich inspiracjach muzycznych (Dwójka/Źródła)
Krzikopa
KrzikopaFoto: Grzegorz Śledź

 - Skład kapeli skrystalizował się dopiero dwa lata temu, kiedy zespół postanowił, że poświęci się i rozpocznie  przygodę z odbudowywaniem śląskich tradycji muzycznych - mówił w "Żródłach" Mateusz Dyszkiewicz z zespołu Krzikopa.

- Krzikopa skupia się na tych utworach, które pozostały popularne w folklorze śląskim. Gramy takiego „karlika” i przestawiamy go do góry nogami, żeby się nie kojarzył z biesiadą. Z drugiej strony wybieramy utwory, które były zbierane w XIX wieku i pokazujemy ludziom, że to też jest śląskie. To ogromny szok, bo tej muzyce niczego nie brakuje, to misja, która prowadzimy od wielu lat, najpierw osobno, a teraz wspólnie – mówiła Katarzyna Dudziak. 

W "Źródłach" także o Festiwalu Folkobranie opowie dyrektor artystyczny wydarzenia - Patryk Walczak. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji:  Źródła

Rozmawiali: Kuba Borysiak

Gość: Katarzyna Dudziak i Mateusz Dyszkiewicz (zespół Krzikopa)

Data emisji: 22.05.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs

Czytaj także

Folk nad Wisłą - odsłonięcie muralu Nowej Tradycji. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:10
Specjalne plenerowe wydarzenie w sercu imprezowej Warszawy, skierowane do wszystkich warszawiaków, było zapowiedzią oficjalnego rozpoczęcia 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludowość z jazzowym twistem zwycięża Nową Tradycję

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2019 06:00
Laureatem Grand Prix 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" został zespół Lumpeks. Pierwsze miejsce zajęli muzycy z KakofoNIKT & Chór Pogłosy, drugie - Trimagine, a trzecie - Krzikopa ze Śląska. 
rozwiń zwiń