RCKL

Folk nad Wisłą - odsłonięcie muralu Nowej Tradycji. ZOBACZ WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:10
Specjalne plenerowe wydarzenie w sercu imprezowej Warszawy, skierowane do wszystkich warszawiaków, było zapowiedzią oficjalnego rozpoczęcia 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".
Audio
  • Folk nad Wisłą - relacja Piotra Dorosza (Poranek Dwójki)
materiały promocyjne
materiały promocyjneFoto: Czarli Bajka

Oferta festiwalu Nowa Tradycja przez lata kierowana była do fascynatów folku. W tym roku, roku obchodów 25-lecia Radiowego Centrum Kultury Ludowej, jego organizatorzy chcą pokazać, że folk jest dla wszystkich.

Folk nad Wisłą (9.05) - wydarzenie poprzedzające rozpoczęcie festiwalu - był okazją do luźnego spotkania z folkiem, zarówno dla jego wielbicieli, jak i dla tych, którzy świata takich brzmień jeszcze nie znają. 

ZOBACZ WIDEO >>>

- Chcemy przyciągnąć uwagę warszawiaków chętnie spędzających wiosenny czas nad Wisłą, zainteresować ich naszym festiwalem i pokazać, że muzyka tradycyjna jest częścią naszej codzienności. Kultura ludowa stanowi krwiobieg każdej społeczności - mówił Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej. - Próbowano nam kiedyś ten element naszej tożsamości obrzydzić i odebrać. Chcemy, żeby wrócił do naszego życia i dał nam radość, która wiąże się ze wspólnym muzykowaniem, tańcem i zabawami, ale też kontaktem z rodzicami, dziadkami, poszukiwaniami własnych korzeni i tradycji - dodał.

Głównym punktem imprezy było zaprezentowanie wyjątkowego 60-metrowego muralu projektu Czarli Bajki. To praca, która na dłużej połączyć ma miejsce codziennych spotkań warszawiaków, muzykę ludową i wiślane motywy.

Warszawiacy, którzy odwiedzili w czwartkowe popołudnie brzeg Wisły, mogli wziąć udział w tradycyjnych grach i zabawach dla dużych i małych (m.in. koromysło, rzut podkową, chłopskie narty), malować i grać na glinianych ptaszkach, tańczyć i słuchać muzyki wiejskiej i miejskiej na żywo.

Organizatorami wydarzenia były Radiowe Centrum Kultury Ludowej oraz Dzielnica Wisła m. st. Warszawy.

Projekt muralu Nowej Tradycji nad Wisłą. Autorka: Czarli Bajka. Projekt muralu Nowej Tradycji nad Wisłą. Autorka: Czarli Bajka.

***

22. Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja" odbywa się w dniach 16-19 maja w Studiu im. Lutosławskiego w Warszawie. Jego gośćmi specjalnymi będą artyści z całego świata: Hazelius Hedin ze Szwecji, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou z Maroka oraz zespół Saz'iso z Albanii. 16 maja Festiwal rozpocznie koncert Muzyka Źródeł: Młoda tradycja. Na scenie w studiu im. Lutosławskiego wystąpią najmłodsi wykonawcy. Podczas Konkursu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" w dniach 17-18 maja wystąpi 11 uczestników, wyłonionych z 56 zgłoszeń.

at/pg

Czytaj także

Oto artyści, którzy dostali się do konkursu Nowa Tradycja 2019

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 11:00
Na liście wykonawców, których usłyszymy w dniach 16-19 maja tego roku, znalazło się ostatecznie 11 zespołów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fonograficzne konkursy Polskiego Radia rozstrzygnięte

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 12:40
Płyta "Po śladach" Kompanii Janusza Prusinowskiego i publikacja "Sobiescy – zachowane w dźwiękach" to zwycięzcy konkursów na Folkowy Fonogram Roku 2018 i Fonogram Źródeł.
rozwiń zwiń