Muzyka suwalska na cały głos

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:40
- Szukam sposobu, żeby odczarować kulturę tradycyjną, żeby młodzi chętniej dostrzegali jej piękno - mówiła w "Źródłach" Małgorzata Makowska, młoda wokalistka z Suwałk.
Audio
  • Rozmowa ze śpiewaczką z Suwałk Małgorzatą Makowską (Źródła/Dwójka)
Małgorzata Makowska
Małgorzata Makowska Foto: Kuba Borysiak PR

Artystka zdobyła w tym roku II nagrodę w kategorii solistów śpiewaków na 53. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. W audycji opowiedziała o tworzeniu muzyki na pograniczu folku i muzyki tradycyjnej, trudnościach, które napotyka animator kultury ludowej oraz o pięknie muzyki suwalskiej. 

- Próbuję znaleźć wspólny mianownik między muzyką tradycyjną a tą popularniejszą. Staram się zachęcać młodych ludzi, żeby poznawali swoje korzenie, tak jak ja - poznałam piękno swojej korzennej kultury.

Jak mówiła śpiewaczka, muzyka tradycyjna potrzebuje działań popularyzatorskich i że może wydawać się nieatrakcyjna, bo przedstawiana jest w dawnym kontekście i "kojarzą się tylko ze starymi babami, które jęczą". - Szukam sposobów, żeby odczarować kulturę tradycyjną. Środowisko jest ciągle jeszcze zamknięte, władze mogłyby też dopomóc młodym, którzy chcą zajmować się jakoś tradycją. Dużo dają podstawowe metody - to, żeby np. dzieciom pokazywać instrumenty, żeby mogły je podotykać, zobaczyć, jak brzmią - wtedy dzieci się prędzej zaintersują - mówiła Małgorzata Makowska.

Całość rozmowy - w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadził: Kuba Borysiak

Gość: Małgorzata Makowska (śpiewaczka ludowa)

Data emisji: 8.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Czytaj także

Wspomnienia z dawnej Łemkowszczyzny

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2019 15:50
W dniach 26-27 lipca w Ługach koło Strzelec Krajeńskich odbywa się 29. Łemkowska Watra. W audycji zaproszaliśmy słuchaczy na spotkanie z Łemkami mieszkającymi w tamtych okolicach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń