X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Władysław Trebunia-Tutka. Wspomnienie góralskiej legendy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:00
Wybitny prymista, dla wielu pokoleń autorytet, jeśli chodzi o kulturę tradycyjną i regionalną. Był artystą wszechstronnym - malował, projektował tkaniny. Pochodził ze starego rodu baców oraz muzykantów, a sam był ogromnym miłośnikiem polskiej kultury i historii. 
Audio
  • O Góralach czadeckich opowiadała Małgorzata Kiereś, a o historii osadnictwa Polaków w Bukowinie nad Seretem mówiła Anna Delus z Chmielna koło Lwówka Śląskiego (Dwójka/Źródła)
  • Wspomnienie góralskiej legendy, Władysława Trebuni-Tutki (Dwójka/Źródła)
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Anna Trebunia-Wyrostek/mat.prasowe Festiwalu Nowa Tradycja

Władysław Trebunia-Tutka urodził się w 1942 roku w Poroninie. Ukończył krakowską ASP. Brał udział w wystawach w Polsce i w Europie, a jako muzyk koncertował na festiwalach muzyki ludowej w Azji i Ameryce Południowej. Zmarł 3 grudnia 2012 roku w Zakopanem.

Dla słuchaczy magazynu prowadząca Anna Szotkowska przygotowała niespodziankę - płytę solową z muzyką tego wielkiego multiinstrumentalisty, zagraną na różnych instrumentach pasterskich i z kapelą w której grają z artystą bracia i syn Władysława Trebuni-Tutki.

***

Ponadto w audycji o tzw. Góralach Czadeckich opowiadała Małgorzata Kiereś, etnografka z Beskidu Śląskiego.

- W 1803 roku Kysuczanie rozpoczynają swoją wędrówkę za chlebem. Zasiedlają oderwaną Turkom Bukowinę, która należała wówczas do monarchii austro-węgierskiej. Zasiedlają oni tereny dzisiejszej północnej Rumunii (okręg Suczawy) i południowej Ukrainy (okręg Czerniowce). Stworzyli tu własną kulturę obciążoną tradycją góralską, niezależnie od tego, że na Bukowinie żyli Niemcy, Żydzi, Ukraińcy, Rumunii, Cyganie – opowiadała o historii i niełatwych losach Górali czadeckich Małgorzata Kiereś.

W magazynie posłuchaliśmy też wspomnień Anny Delus z Chmielna koło Lwówka Śląskiego i historii osadnictwa Polaków w Bukowinie nad Seretem i reemigracji na Dolny Śląsk. 

- Była u nas szkoła polska i rumuńska. Kiedyś nasi rodzice uczyli się po austriacku, niemieckiego języka. Jak ja zaczęłam chodzić do szkoły to już musiałam się uczyć rumuńskiego, bo w dwudziestym roku Rumunia zabrała Bukowinę pod swoją opiekę - wspominała Anna Delus z Chmielna.

Zapraszamy do odsłuchania podcastu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Anna Delus (z Chmielna koło Lwówka Śląskiego),  Małgorzata Kiereś (etnografka z Beskidu Śląskiego)

Data emisji: 3.12.2019

Godzina emisji: 15.15

at/gs


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Władysław Trebunia-Tutka i muzykanci najlepsi

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 17:09
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla nas, ale również dla całego Podhala - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka. Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od tego roku nosi imię jego ojca Władysława.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jubileuszowy Festiwal Folkloru Górali Polskich zakończony

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:16
W "Źródłach" rozmawialiśmy o uroczystym finiszu 50. odsłony wydarzenia, które zwieńczyło także Tydzień Kultury Beskidzkiej, imprezę wyróżniającą się rozmachem i zasięgiem. 
rozwiń zwiń