Władysław Trebunia-Tutka i muzykanci najlepsi

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2013 17:09
- To wielkie wydarzenie nie tylko dla nas, ale również dla całego Podhala - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka. Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych od tego roku nosi imię jego ojca Władysława.
Audio
  • Krzysztof Trebunia-Tutka opowiada o ojcu Władysławie (Dwójka/Źródła)
Władysław Trebunia-Tutka
Władysław Trebunia-TutkaFoto: Anna Trebunia-Wyrostek/mat.prasowe Festiwalu Nowa Tradycja


Zmarły w zeszłym roku Władysław Trebunia-Tutka, wielki podhalański artysta, wychował się w rodzinie o tradycjach muzycznych. Tradycje te przekazywał kolejnym pokoleniom. Zarówno jego dzieci, jak i wnuki odnoszą sukcesy jako góralscy muzycy. W tegorocznym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki jedną z nagród otrzymała jego wnuczka, Ania.

- Autorytet mojego ojca oddziaływał nie tylko na nas, jego dzieci - opowiadał Krzysztof Trebunia-Tutka. - Wnuki miały to szczęście, że mogły jeszcze pograć z dziadkiem, posłuchać jego muzyki i jego opowieści o góralszczyźnie - wyjaśnia.

W maju kilka pokoleń Trebuniów-Tutków oraz ich przyjaciół zagrało na koncercie "Władysława nuty nomilse", który odbył się w ramach 16. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

mc

Zobacz więcej na temat: koncert muzyka ludowa
Czytaj także

Koncert pamięci Władysława Trebuni-Tutki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 10:00
W rocznicę śmierci znakomitego artysty zapraszamy do obejrzenia zapisu koncertu tegorocznego Festiwalu Folkowego "Nowa Tradycja": "Władysława nuty nomilse”, czyli występu upamiętniającego nestora rodu Trebuniów-Tutków, wielkiego kustosza i zarazem reformatora muzycznej tradycji Podhala.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śmierć Jana Gacy: To tak jakby umarł Miles Davis

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2013 15:30
- Starsi ludzie mówili, że on znakomicie gra do tańca. Dlatego lubili z nim grać i harmoniści i akordeoniści - o wybitnym ludowym skrzypku z Przystałowic Małych w "Poranku Dwójki" opowiadał prof. Andrzej Bieńkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dobranocka w przeddzień wesela

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 15:00
- Staramy się, aby nie zapomniano o prastarych melodiach i tradycjach. Choćby o "dobranocce": grupa ludzi śpiewa pod oknem panny młodej dzień przed ślubem - w audycji "Źródła" Ryszard Hanejko i Lucyna Skawina z kapeli "Gacoki" wyjaśniają, na czym polega specyfika przeworskiej muzyki tradycyjnej.
rozwiń zwiń