X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jubileuszowy Festiwal Folkloru Górali Polskich zakończony

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2019 11:16
W "Źródłach" rozmawialiśmy o uroczystym finiszu 50. odsłony wydarzenia, które zwieńczyło także Tydzień Kultury Beskidzkiej, imprezę wyróżniającą się rozmachem i zasięgiem. 
Audio
  • Zakończenie 50. Festiwalu Folkloru Górali Polskich (Źródła/Dwójka)
Górale Żywieccy w tradycyjnych strojach.
Górale Żywieccy w tradycyjnych strojach.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Miniony właśnie Tydzień Kultury Beskidzkiej odbywał się w kilku miejscowościach, prezentowały się w tym zespoły z Polski i z zagranicy. 50. Festiwal Folkloru Górali P0lskich to jedna z dwóch propozycji konkursowych, które Tygodniowy towarzyszą. Wśród artytów ubiegających się o nagrodę główną - Złote Żywieckie Serce - znalazly się Anna Dunat i Julianna Adamek z Pewli Wielkiej, reprezentantki najstarszego pokolenia wykonawców. 

- Kiedyś wszędzie się śpiewało - mówiła w audycji Anna Dunat - a że nie było telewizorów czy radia, to człowiek tyle sie mógł pocieszyć, co sobie pośpiewał. Wszystkie lubie śpiewać - dodała pani Anna, opisując swój repertuar. - I pieśni kościelne, i pogrzebowe, i majowe, i weselne, i historyczne. Tak się kiedyś żyło: jak ludzie się spotkali, łuskali groch, rozmawiali, w karty grali, to i śpiewali. 

W audycji - oprócz rozmowy o najważniejszych festiwalowych wydarzeniach i spotkania z żywieckimi śpiewaczkami - gościliśmy także Czesława Węglarza z Ciśca - muzyka, pedagoga, wychowawcę kilku pokoleń beskidzkich muzykantów.

- Zainteresowanie muzyką tradycyjna w Beskidzie Żywieckim jest, ale niewiele jest okazji, żeby tę muzykę potem sprzedać, mówiąc brzydko, nie ma już tylu wesel czy potańcówek - tłumaczył artysta, opowiadając też, że na dudach żywieckich, czyli najwazniejszym instrumencie Żywiecczyzny, nauczył się grać sam. Swój pierwszy instrument kupił w miejscowości Jałowiec. - Był on zrobiony z naprawdę starych materiałów. Stroiki były z jednego kawałka bzu. Potem postanowiłem sam zrobić gajdy, gdyż ten instrument był trudny do zdobycia.

Muzyk wyjaśnił w audycji, czym różnią się gajdy od dud i jak rozkłada się geograficzny podział między tymi instrumentami na Żywiecczyźnie, a także dalczego warto ratować tradycję gry na instrumentach pasterskich.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Anna Szotkowska

Goście: Anna Dunat i Julianna Adamek z Pewli Wielkiej (śpiewaczki żywieckie), Czesław Węglarz (muzyk, pedagog)

Data emisji: 5.08.2019

Godzina emisji: 15.15

at

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Instrumentarium górali z Beskidu Żywieckiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2019 10:47
W "Źródłach" wybraliśmy się w Beskid Żywiecki, gdzie dobiega końca Festiwal Folkloru Górali Polskich. O tradycyjnych instrumentach beskidzkich górali opowiedział Jan Brodka - muzyk, regionalista.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Dąbkowski - radiowiec z muzyką w sercu

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 16:00
- Dzięki pracy w radiu i Kurpiom nauczyłem się szacunku do ludzi - mówił w audycji skrzypek z Łomży i prezenter Radia Nadzieja, który na 53. Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu zdobył II nagrodę w kategorii solistów instrumentalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dawni i obecni muzykanci ze Świętokrzyskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 14:59
- Stefan Ostrowski to był bardzo mądry człowiek, świetnie wykształcony w muzyce ludowej, a grał muzykę zastolną - wspominał w audycji swojego mistrza skrzypek Edward Gola z Sędziszowa. 
rozwiń zwiń